Kdo rychle dává, dvakrát dává. Pravdivost známého rčení potvrdil devítičlenný tým dobrovolníků z Rybníku, který se základní technikou vyrazil pomoci do 300 kilometrů vzdáleného Hrádku nad Nisou s odstraňováním následků ničivé povodně. Jako první přišel s touto myšlenkou rybnický hasič Miroslav Cerman.

„Přijeli jsme ve čtvrtek ráno do hrádeckého koordinačního štábu, který má sídlo v tamní hasičské zbrojnici. Odevzdali jsme tam materiální pomoc – kolečka, rukavice, dezinfekční prostředky, hrábě, vědra, lopaty. Hned poté jsme se rozdělili na dvě skupiny a šli jsme pomáhat,“ popsal první minuty pobytu v Hrádku organizátor Jindřich Rejšek.

Jedna parta se vydala do Sousedské ulice, kde vyklízela sklepy a snažila odtud odčerpat vodu. Díky silnému vzedmutí spodní vody však ve sklepích téměř neubývala.

„S mechanickým nakladačem, který nám zapůjčila Farma Hašek z Újezdu Svatého Kříže, jsme jeli likvidovat menší stavení jednoho pražského chalupáře a u sousedů jsme odstříhávali pobořené ploty s nánosy bahna a další sutě. Třídili jsme také naplavený materiál,“ popsal páteční činnost Rejšek.

„Vidět hrůzné následky na vlastní oči je nesrovnatelné se sledováním záběrů v médiích. Tamní lidé byli po téměř týdnu intenzivní práce hodně unavení, nesli vše velmi statečně, nenaříkali, ani si na nic nestěžovali,“ shrnul své pocity organizátor a dodal: „Celý den vojáci zaváželi postiženým i pomocníkům jídlo, pití, energetické nápoje a pohonné hmoty do čerpadel.“

Před čtvrtečním ranním odjezdem dobrovolníků dokázali obyvatelé Rybníku rychle vybrat 11 400 korun, za které byla pořízena zmíněná materiální pomoc.