Výrazného úspěchu dosáhlo o uplynulé sobotě v Plzni-Košutce při krajském kole soutěže ve vyprošťování družstvo Sboru dobrovolných hasičů Holýšov. Tým ve složení Marek Engel, Radek Dopirák, Lukáš Jiránek a Tomáš Janda reprezentoval v soutěži, do níž zasáhli dobrovolní hasiči z dalších okresů, náš region.

„V Plzeňském kraji působí celkem jedenadvacet jednotek dobrovolných hasičů, kteří jsou předurčeni pro zásahy u dopravních nehod. Své znalosti a dovednosti získané pravidelným školením a výcviky jsme měli možnost zúročit v konkurenci jednotek okresů Plzeňského kraje," říká k měření sil Radek Dopirák.

Pro soutěže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel je zadáno 20 scénářů nejčastějších vážných dopravních nehod.

„Čtyřčlenné družstvo je před odstartováním pokusu mimo prostor připravované dopravní nehody, takže do poslední chvíle neví, jaký konkrétní zásah ho čeká. Úkolem je bezpečně a hlavně efektivně vyprostit zraněné osoby z havarovaného vozidla," popisuje Dopirák.

Hasičům při vyprošťování pomáhá různé nářadí, které běžně používají při zásazích jejich jednotky.

„Jak v praxi, tak i v soutěži je třeba dodržovat taktické a odborné postupy. Součástí vyproštění zraněné osoby je také poskytnutí první předlékařské pomoci a transport zraněného do vozidla zdravotnické záchranné služby," doplňuje hasič s tím, že zcela automatické jsou úkony jako zajištění místa dopravní nehody, stabilizace vozidel a také zamezení úniku provozních kapalin z vozidla.

„Na veškeré úkoly měla družstva při soutěži určený časový limit, který činil celkem 20 minut. Hodnotícími kritérii byly taktika zásahu, technika provedení zásahu a způsob poskytnutí předlékařské pomoci," vysvětluje účastník soutěže.

Holýšovští hasiči v Plzni-Košutce nezaváhali a v konkurenci týmů Plzeňského kraje nenašli přemožitele. Vítězství v krajské soutěži jim zároveň zajistilo postup na Mistrovství České republiky dobrovolných hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Tento rok se uskuteční v našem Plzeňském kraji, a to v sobotu 7. července v Blovicích.