To vše, včetně bilance celého roku 2019 zaznělo na lednové výroční schůzi Sboru dobrovolných hasičů Domažlice, kteří se sešli v malém sále kulturního střediska.

Celkem je ve sboru 125 členů a ve výjezdové jednotce figuruje 19 řádně vyškolených hasičů. Loňský rok zahájili velmi smutnou událostí, kdy 28. ledna museli vyrazit k požáru místní truhlárny v Hradišti. V ní majiteli shořela cenná sbírka motocyklových veteránů za miliony korun.

Ovšem vedle zásahů, které jsou denním chlebem a samozřejmostí, se sbor držel především tradic. Jednou z hlavních akcí, bylo opětovné uspořádání soutěže ve výstupu na domažlickou věž. Po starých schodech se s dýchákem na zádech k vrcholu hnalo 45 hasičů z 29 různých sborů. Tím nejrychlejším hasičem se stal Petr Ježo ml. z dílského sboru a ve své kategorii si prvenství obhájil i Antonín Rendl z SDH Č. Kubice.

Nicméně sbor má na kontě i nový úkol.

„Je to péče o nově zrekonstruovanou parní stříkačku z roku 1895, která je nyní po rekonstrukci v provozuschopném stavu. V uplynulém roce dostala řádnou péči. Proto jsme ji taky mohli prezentovat na akcích v Nýřanech a v Depu 2015 v Plzni,“ řekl starosta sboru Luboš Mleziva.

Hasiči ale nechyběli ani na oslavě svátku svého patrona svatého Floriána či na čtyřdenním cvičení, které uspořádali pro jednotky z okolí. „Toho se zúčastnilo celkem 56 hasičů ze 7 jednotek, z Domažlic, Folmavy, Luženic, Havlovic, České Kubice, Postřekova a Pařezova,“ pokračoval Mleziva.

Valná hromada kromě zhodnocení úspěchů a akcí byla mimo jiné i volební. Po několika letech na vlastní žádost odstupují z vedení sboru Zdeněk Mleziva a Petr Ouřada. Nově zvolený výbor však stále zahrnuje Luboše Mlezivu coby starostu sboru a Martina Jurča, jakožto velitele jednotky.

A co hasiče čeká letos? „V roce 2020 nás čekají velkolepé oslavy 150ti let od založení sboru dobrovolných hasičů v Domažlicích. Ty poroběhnou 20. června na náměstí. Nezapomeneme ani na tradiční akce jako Výstup na věž 4.4.2020, Oslavy svátku Sv. Floriána 9.5.2020 a na uspořádání4 denního výcviku pro jednotky.

Samozřejmě že tohle není vše z naší plánované činnosti. Našim úkolem je ochrana života zdraví a majetku našich spoluobčanů. Budeme se starat o svěřenou techniku a vybavení, které je na velmi dobré úrovni,“ zaznělo na závěr z pst starosty sboru.