Týnka Bubeníčková chodí do páté třídy kdyňské základní školy. V 11 měsících jí lékaři našli nezhoubný nádor v bříšku – trpí lymfangiomem břišní dutiny a její závažný stav vyžaduje dlouhodobou léčbu.

Týnka moc ráda chodí do školy, ale i pouhá cesta tam je pro ni velmi vyčerpávající a musí často odpočívat. Zdravotní stav jí nedovoluje jezdit s dětmi na výlety nebo samostatně navštěvovat kroužky. Touží proto po speciálním vozítku, které by jí pomohlo zvládat její zdravotní omezení. Usnadnilo by jí cestu do školy, ale dalo by jí i možnost si častěji hrát venku s kamarády, aniž by se hned unavila.

Týnka má ve škole spoustu přátel a ani učitelům není její osud lhostejný. Kdyňská škola se proto rozhodla uspořádat charitativní akci, z jejíhož výtěžku by rodiče mohli vozítko pořídit a ideálně by ještě zbylo na rehabilitaci a zdravotní pomůcky. Pořízení elektrického vozítka za přibližně 45 tisíc korun je totiž pro rodinu, která se stará o nemocné dítě, finančně zatěžující.

Charitativní akce se konala na kdyňském náměstí, které se brzy zcela zaplnilo návštěvníky a samozřejmě nechyběli ani organizátoři ze školy a spolužáci a kamarádi Týnky. Součástí akce byl běh a cyklovýlet, neboť se zapojil i kdyňský cyklistický klub Magoři. Návštěvníkům zpíval Hynek Hradecký i kapela Zastodeset, připravena byla trampolína pro děti, probíhal prodej drobných předmětů a občerstvení, lidé si také mohli vyrábět vlastní placky a brzy se skoro každý na náměstí, kdo přispěl do kasičky, pyšnil plackou s nápisem „Pomáháme Týnce" na tričku.

Pozdě odpoledne, když byly všechny příspěvky sečteny, převzala na pódiu Týnka a její maminka Jolana symbolický šek. Ani jedna z nich se neubránila slzám. Není divu, dobří lidé jim věnovali neuvěřitelných 142 tisíc korun.

„Všem moc děkuji. Ta částka je neskutečná, tohle by mě nenapadlo ani ve snu. Je neuvěřitelné, kolik lidí sem přišlo pomoci, nepamatuji, že bych viděla kdyňské náměstí tak zaplněné lidmi. Je to krásné," řekla maminka Jolana a dodala, že za peníze budou moci Týnce pořídit nejen vozítko, ale i léčebný pobyt v lázních a elektrický rošt do postele, protože holčička musí spát vsedě.

Úspěch překvapil i učitelku Helena Spörlovou, která byla iniciátorkou celé akce.

„Vůbec jsem nečekala, že přijde tolik lidí a vybraná částka mě opravdu ohromila. Je to skvělé," řekla a připojila poděkování Městu Kdyně, všem, kteří se do akce zapojili, i celému učitelskému sboru. „Mám skvělé kolegyně, na které je opravdu spolehnutí," dodala.

Ředitel školy Pavel Kopta prohlásil, že již dlouho na náměstí neviděl tolik úsměvů. „Je vidět, že Kdyně je plná lidí i dětí ochotných pomáhat ostatním," řekl.

Vybrané peníze budou uloženy na transparentní účet, na který může přispět kdokoli, kdo by chtěl Týnce pomoci. Účet je na jméno Týna Bubeníčková, jeho číslo je 2935812193/0800. Bude otevřen do 31. prosince letošního roku a na stránkách České spořitelny pod transparentními účty se na něj může kdokoliv podívat.