Ženy jsou více než muži ochotné změnit svoji profesi, doplnit či změnit svoji kvalifikaci. Přistoupí dokonce i na práci za nižší mzdu. Jejich jediným požadavkem je být blízko svého bydliště, aby se mohly starat o své děti.
„Kategorie uchazečů, kteří pečují o dětí do patnácti let, je chráněna zákonem o zaměstnanosti, ve kterém stojí, že by neměli být zaměstnáni ve vícesměnném provozu. U takové kategorie uchazečů je povinností naší zprostředkovatelky domluvit se na základě individuálních podmínek. Bohužel v naší republice se ještě plně nerozvinula flexibilní pracovní doba u zaměstnavatelů, která by vyhovovala uchazečům pečujícím o děti do patnácti let,“ sdělil Zdeněk Písařík, ředitel Úřadu práce (ÚP) v Domažlicích.
Ke konci února registroval domažlický pracovní úřad 1459 uchazečů o zaměstnání, z toho 863 žen, což tvoří 57,27% z celkového počtu nezaměstnaných.
„Ze všech uchazečů máme u kategorie péče o dítě do patnácti let šedesát šest lidí, z toho zkrácený úvazek požaduje čtyřicet sedm osob. V loňském roce bylo rekvalifikováno 291 uchazečů, z toho 184 žen a třicet pět žen s péčí o dítě do patnácti let,“ uvedla Vladimíra Bajgarová z ÚP. Úřady práce nabízejí uchazečům o zaměstnání mimo těchto možností také účast v projektech Evropského sociálního fondu.
Jak samy matky řeší návrat do práce po rodičovské dovolené?
„Návrat byl dost problematický, neboť pro mě totiž nebylo stejné místo, které jsem opustila před nástupem na mateřskou. Doma jsem byla tři roky s každým dítětem a zaměstnavatel mi nevyšel vstříc. Času stráveného doma s dětmi vůbec nelituju. Věřím, že se mi časem podaří najít pro mě odpovídající místo,“ řekla paní Radka ze Kdyně.
„Po ukončení mateřské se mi naskytla práce v místě bydliště, takže jsem problém neměla, ale byla to náhoda. Doma jsem byla v podstatě tři roky, pak jsem musela nastoupit na čtrnáct dní do práce a šla jsem znovu na mateřskou na tři roky. Určitě by pomohly nějaké úlevy, alespoň v době, kdy jsou děti nemocné. Mít třeba možnost náhradního volna,“ myslí si paní Kamila Holá z Domažlic.
„Sehnat si zaměstnání po mateřské je jeden velký problém. Nemám žádnou babičku na hlídání, proto bych potřebovala práci jen na pár hodin a nejlépe večer, kdy už je manžel doma. Třeba nějaký úklid. Taková místa však nejsou k mání,“ říká paní Martina z Domažlic.
„Pokud by byla místa s flexibilní pracovní dobou, neměly bychom takové problémy pracovat a zároveň se starat o malé děti. Ve velkých městech je určitě takových možností daleko více, ale to pro nás také není řešení. Nemohu se jen tak sebrat a jet pracovat třeba do Prahy. Dělala bych cokoliv, ale hlavně v blízkosti bydliště a na poloviční úvazek, abych měla děti na očích,“ myslí si Jana Louková.