Domažličtí kriminalisté už vypátrali dva pachatele, kteří 10. března po deváté ranní přepadli u Plusu pětasedmdesátiletou důchodkyni z nedalekého domova pro seniory. Dosud je upoutána na lůžko v Domažlické nemocnici.
„Operativním šetřením se podařilo se zjistit, že pachateli byli dva mladiství z našeho regionu. Vyšetřovatel jim sdělil obvinění z loupeže a jsou vyšetřováni na svobodě,“ uvedla policejní mluvčí Vladislava Čejková.
„Měli sílu, já myslela, že mě zabijou. Šli na mě zezadu a bili dolů do páteře. Po ráně do krku jsem upadla ústy z chodníku na silnici. Pak už jsem jen slyšela nějakou paní jak poví〜dá: ´Helejte, tady někdo leží na zemi.´ Měla jsem baloňák a všechno samou krev. Pak přijela záchranka a víc už nevím,“ líčila včera Deníku otřesný zážitek seniorka.
Za téměř tři neděle od události už si vytrpěla hodně bolesti. Zlomenou pravou ruku jí museli lékaři ´sešrou〜bovat´, levou má naštípnutou. Je napojena na přístroje a kyslík, na prsou má ´budíka na srdce´ a takto bezvládně tráví pro ni předlouhé dny v nemocnici.
Po sdělení, že policie už oba útočníky dopadla, viditelně pookřála. Ale jen do doby, než zjistila, že jsou mladiství.
„Ukradli mi kabelku a peněženku, kde jsem měla 1 400 korun. Jejich rodiče by mi to měli nahradit, jsou přece za ně zodpovědní, měli by vědět, kam jejich děti chodí a co provádějí,“ říká s tím, že by rodičům nechala uhradit své léčení i platy lékařů a sester, kteří se o ni v Domažlické nemocnici výborně starají.
Nejprve ležela na chirurgii a nyní na interně. Pobyt v nemocnici pro ni nebude levný. Za každý den musí sama zaplatit ze zákona 60 korun.
„První dny jsem byla zmatená, hlava mi nefungovala. Teď už je to lepší, ale bolí mě operované rameno a obě ruce, hlavně modřiny a pak taky vpichy po kapačkách,“ stěžuje si.
Za štěstí považuje, že personál nemocnice je k ní i spolupacientům velice vlídný.
„Už bych ale chtěla být zdravá. Dosud mne musejí sestřičky krmit, nemohu se sama umýt, ani jít na záchod,“ přeje si paní Rošková.
„Už se těším, až se sama najím. Ale pan doktor říkal, že to však chce ještě čas,“ dodává.
Za trestný čin kvalifikovaný jako loupež pachatelům hrozí trest odnětí svobody na dobu pět až dvanáct let.
V případě mladistvých, tedy lidí od 15 do 18 let, bývá zpravidla uložen ve výši do poloviny sazby.
A to jako podmínečný, s odkladem na ´zkušební´ dobu. Záleží však na rozhodnutí soudu.