Abosolutní přednost na přechodech pro chodce neplatí. Jsou situace, když už prostě řidič nemůže zastavit.
To zdůrazňovali policisté dětem i dospělým při bezpečností akci s názvem Zebra, kterou uspořádali na Domažlicku. Ve dvou dnech stáli vždy v ranních hodinách u přechodů a upozorňovali chodce na možná nebezpečí. Stejná akce se konala po celé republice.
„Policisté z preventivně informační skupiny a dopravního inspektorátu domažlického policejního ředitelství oslovovali nejen děti, ale i dospělé na několika přechodech pro chodce v Domažlicích, Horšovském Týně a Kdyni. Všem připomněli zásady bezpečného přecházení vozovky,“ popsala akce policejní mluvčí Vladislava Čejková.
„Pěší jsme upozorňovali na nejčastější nebezpečné situace a příčiny dopravních nehod na přechodech pro chodce,“ dodala. Mezi tyto krizové situace patří, když přednost chodci dá pouze vozidlo v jednom směru a druhé ho srazí, chodec vejde na přechod bez rozhlédnutí, nebo když chodec věří ve svoji tzv. absolutní přednost a vejde na přechod i v okamžiku, kdy řidič již není schopen zastavit.
„Děti se mimo jiné také dozvěděly, jak je důležité být v očním kontaktu s řidičem vozidla, které je v bezprostřední blízkosti přechodu pro chodce,“ pokračovala mluvčí.
K bezpečnosti může přispět i vhodné oblečení, které je pro řidiče na dálku dobře viditelné. Pozornost upoutá chodec oblečený v pestrých barvách a s reflexními prvky. Ty mohou být nejen na oblečení, ale i na aktovkách, batozích, botách.
„V letošním roce jsme s kolegyní v souvislosti se „Zebrou“ oslovily i dětské kolektivy v mateřských školách v Poděbradově ulici v Domažlicích a v Dělnické ulici ve Kdyni. Těmto nejmladším účastníkům silničního provozu jsme na závěr besedy věnovaly reflexní vesty s obrázkem zebry a logem akce Zebra se za tebe nerozhlédne,“ připomněla další součást akce policejní mluvčí.

Zebra radí:

Vozovku přecházej na přehledném místě, pokud je v blízkosti přechod pro chodce, použij ho!
Do vozovky smíš vstoupit po bezpečném rozhlédnutí. Pravidlo zní: 3x se rozhlédni - vlevo, vpravo, vlevo a rychle přejdi!
Vždy si počínej tak, aby řidič měl šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce!
Do vozovky vstupuj, až když vozidla bezpečně zastaví, nikdy nevbíhej před jedoucí vozidla!