Dětská hřiště v Domažlicích dosluhují, a nesplňují proto ve všech parametrech normy E
U. Nacházejí se zde celkem čtyři taková hřiště – v Paroubkově ulici, Hánově parku, na sídlišti Šumava a u Plaveckého bazénu.
„Hřiště na sídlišti Šumava se ve spolupráci se sdružením obyvatel již renovuje a bude dokončeno koncem dubna,“ sdělil místostarosta Domažlic Dalibor Kubů.
Ještě letos bude zcela zrenovováno také dětské hřiště v Paroubkově ulici, na jehož opravu bylo vypsáno výběrové řízení.
„Na realizaci opravy tohoto objektu byly schváleny finance z rozpočtu města ve výši dvou milionů korun. Bude zde pamatováno i na děti středního věku. Počítáme s výstavbou malé dětské horolezecké stěny a lanové pyramidy,“ pokračuje Kubů.
Místo zaniklého dětského hřiště u Plaveckého bazénu plánuje město vybudovat zbrusu nové, na které bude umožněn vstup ze tří směrů – z areálu stadionu Střelnice, ze III. Mateřské školy Palackého a z parkoviště u Plaveckého bazénu. Jako poslední přijde na řadu renovace hřiště v Hánově parku.
Cena jednoho hřiště, aby bylo hřiště opravdu pěkné a splňovalo přísné normy EU, je minimálně jeden a půl milionu korun.
„Na tyto dvě posledně jmenované rekonstrukce hřišť budeme hledat finanční toky z dotací. Pokud se to nepodaří, budou renovace zaplaceny ze zdrojů města, protože jde jistě o prospěšnou věc,“ dodal místostarosta Domažlic.
Z města budou muset zmizet i dětská pískoviště, která se v minulosti budovala téměř před každým druhým domem. Dnes už však nesplňují hygienické normy.
„Nynější pískoviště jsou nevyhovující zejména proto, že nejsou ohraničena plotem proti vstupu zvířat. Pískoviště jsou pravidelně udržovaná a písek je čištěn a doplňován. Počet těchto míst je v Domažlicích v některých lokalitách předimenzován, proto je plánujeme vyměnit za nové herní prvky, jako jsou skluzavky, šplhadla nebo pružinové houpačky,“ říká Kubů s tím, že město chce nově vybudovaná a vyhovující pískoviště centralizovat právě do nově zrekonstruovaných hřišť, které budou splňovat ty nejpřísnější normy.
Prolézačky, houpačky a jiné herní prvky, které nahradí stávající pískoviště, budou podle slov domažlického místostarosty vyrobeny z plastového materiálu, který odolá vandalům, má vysokou životnost, je stálobarevný a splňuje veškeré normy EU.
Konstrukce těchto herních prvků budou zhotoveny buď z impregnovaného lepeného dřeva, nebo z lehčených kovových konstrukcí.
Jako první zmizelo koncem roku již dosloužilé pískoviště v sídlišti Palackého. V Michlově ulici ze stávajících tří pískovišť bylo jedno ponecháno, druhé rozbouráno a třetí naplněno zeminou, opatřeno prkny k sezení a osázeno zelení, která přispěla ke zlepšení prostředí.
Tímto způsobem bude město postupně počet nevyhovujících pískovišť snižovat.
„Nemáme zahrádku, proto jsem moc ráda, že se zde opravují dětská hřiště. Je to jediná možnost, kde si mohou mé děti bezpečně hrát, pokud je nechci nechat přejet na sídlišti autem. Velice se mi uleví, až nebudu muset mít strach z toho, že se mi dítě vyválí v hovÍnku nebo popíchá o jehlu,“ těší se Jana Krumlová z Domažlic.