Hrůzný pohled čekal tři zaměstnance domažlické radnice v místě někdejší tržnice Asiatů za Havlovicemi na Domažlicku, naproti čerpací stanici Pinka. U stánků, které obývají Vietnamci, nalezli zabitého, srsti částečně zbaveného psa, ale také poházené vnitřnosti.
„Správce havlovického recy〜klačního dvora mne upozornil na to, že u bývalé tržnice, kde bydlí ve stáncích několik Vietnamců, dochází ke znečišťování životního prostředí. Druhý den znovu telefonoval a urgentně požadoval naši návštěvu, neboť u stánků byl zavřen pes, který nepřetržitě štěkal,“ uvedl domažlický místostarosta Dalibor Kubů.
Následně se na místo vydala pracovnice odboru životního prostředí v doprovodu dvou strážníků.
U stánků nalezli v látce zabaleného zabitého psa. K hrůznému objevu přivolali okamžitě policisty.
„Provedl jsem laické ohledání mrtvého zvířete. Zjistil jsem, že má roztříštěné temeno hlavy a na levé straně krku bodnořeznou ránu. Zřejmě byl vykrven. Měl také částečně odstraněnou srst z oblasti břicha a zad,“ uvedl vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Domažlicích Petr Šmíd, který k Havlovicím přijel se svým zástupcem Václavem Kadlecem.
Stav psa vzbudil ve všech přítomných dojem, že byl zabit podobně jako domácí prase, vykrven a potom spařen, aby mu mohla být snadněji odstraněna srst.
Policisté zastihli na místě nálezu pouze jediného Vietnamce.
„Převezli jsme Asiata k nám na oddělení k podání vysvětlení. V současné době ho prověřujeme pro podezření z trestného činu týrání zvířat,“ upřesnil Šmíd.
Policisté zároveň kontaktovali plzeňskou veterinární kliniku VEDILAB. Potřebují přesně zjistit, jaká zranění zvíře před smrtí utrpělo a zda nebylo týráno. „Psa jsem k nim odvezl, abychom získali odborné stanovisko,“ dodal Šmíd.
Konstatoval, že vyšetřování dále probíhá a určující budou znalecké posudky z oboru veterinární medicíny.
„Myslím si, že je to hrůzostrašný čin a mělo by se v této otázce už něco dělat. Není to v Česku první zabitý pes nalezený v asijské komunitě. Osobně se mě to hodně dotklo, hodně špatní z toho byli i strážníci, o pracovnici životního prostředí ani raději nemluvím,“ uvedl Kubů.
Podobný názor má i policista. „S ohledem na to, v jaké době a na jakém místě žijeme, je to nepochopitelné. Jsem proti tomu, aby se u nás tímto způsobem psi chovali a zabíjeli. Jako majitel psa něco takového v žádném případě nedokážu vstřebat,“ zakončil Šmíd.