Slavit by dnes měli všichni učitelé. Nedostali sice přidáno, jak by si určitě přáli, ale v den narození nejznámějšího českého pedagoga – Jana Amose Komenského, mají všichni jeho následovníci v České republice oficiálně svátek.
„Nevím, jak to bude letos, nechci dětem křivdit, ale v posledních letech jim svátek učitelů asi nic neříká,“ sdělila zástupkyně ředitele Základní školy v Mrákově Jindřiška Schleissová. „Mezi učiteli si ale svátek určitě připomeneme, máme v plánu s panem ředitelem popřát všem v pedagogickém sboru hlavně hodně sil a energie.“
V Základní škole a Odborné škole v Horšovském Týně učitelé na svůj den také nezapomínají. „Uděláme si jako každý rok hezké posezení po práci. Dětem o svátku řekneme, ale v dnešní době není učitel v očích žáků pomaloučku nic,“ konstatovala ředitelka Zdeňka Paterová. „Bohužel je taková doba. Prestiž učitele, jestli bývala malá, tak teď není žádná. Děti vždycky zlobily, ale bývaly to opravdu spíše klukoviny. Nebylo to takové zlobení, aby kantora promyšleně doháněly ke zničení nervů. Také bych chtěla jednou před své učitele předstoupit s tím, že bych jim řekla: ´Já vám děkuji a všichni dostanete v nejbližším výplatním termínu odměnu, protože si ji zasloužíte.´ Bohužel na to nejsou peníze,“ dodala Paterová.
Poděkování od žáků se tak učitelé dočkají asi až v červnu. „Koncem roku a o Vánocích chodí dokonce i celé třídy poděkovat až do ředitelny,“ poznamenala Schleissová.