Na Školním statku v Horšově by mělo vzniknout výukové a vzdělávací centrum v podobě penzionu, které by žáci sami vybudovali a provozovali.
„Z operačního programu ROP Jihozápad, který podporuje infrastrukturu středního školství, bychom rádi získali peníze na vzdělávací centrum. Studenti by se v něm učili při skutečném provozu,“ vysvětlil ředitel SOŠ a SOU H. Týn Václav Švarc s tím, že zapojeni by byli téměř všichni studenti školy. „Budoucí kuchaři dostanou na starost restauraci. Zpočátku by vařili pro ostatní studenty, kteří na statku vykonávají praxi, a pro zaměstnance. Až by se vše zaběhlo, vařili by i pro hosty penzionu. Ten bude mít kapacitu čtyřiadvacet lůžek a provozovali by jej studenti oboru Management obchodu.“
Penzion - vzdělávací centrum by dále hostům nabízel velkou počítačovou učebnu s data projektorem a třiceti počítači a menší salonek. „Veřejnost tak najde zázemí pro vzdělávací nebo školící akce. Součástí projektu je ale i takzvaný malý hospodářský dvůr, ve kterém se studenti agropodnikání budou starat o drobná hospodářská zvířata,“ dodal Švarc.
Z programu ROP má ovšem škola možnost získat peníze jen na samotnou stavbu penzionu. Na další zmiňované záměry se finance nabízejí v projektu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. „Ten má za cíl zvyšování podnikavosti žáků. Vzniknout by tu díky němu měla i naučná stezka oborou, která zmapuje zdejší faunu, flóru i historické památky, například právě rekonstruovaný Annaburg,“ popsal ředitel školy a dodal, že oba projekty jsou úzce propojeny.
Jak žádost školy o peníze z fondů Evropské unie u Plzeňského kraje uspěje, se vedení dozví na podzim. „Pokud budeme úspěšní, začali bychom stavět na jaře příštího roku,“ zakončil Švarc.