Třináct milionů korun uvolní Plzeňský kraj z letošního rozpočtu na nová víceúčelová hřiště. Jedno by mělo podle rozhodnutí krajských zastupitelů vzniknout v Základní škole ve Staňkově.

Na hřiště s umělým povrchem se ale děti zatím moc těšit nemohou. Město sice od ´kraje´ získalo příslib dotace, částka, se kterou může počítat, je ale podle starosty Alexandra Horáka velmi nízká.
„Je to něco kolem 750 tisíc korun, což je bohužel málo. Zatím nevíme, jestli se vůbec hřiště začne stavět,“ uvedl Horák a dodal, že původní záměr byl vybudovat víceúčelové hřiště i s atletickou dráhou a sociálním zařízením. „To bychom ale potřebovali zhruba tak osm milionů korun. Jak situaci vyřešíme, se teprve uvidí.“
Staňkovští školáci ale nemají kde cvičit už léta. „Na hřiště opravdu čekáme jako na smilování,“ prohlásila ředitelka ZŠ Staňkov Marie Gruberová. „Všechny akce, které můžeme, plnímě v tělocvičně. Skoky a běh, to je ale problém. Musíme pak spojovat hodiny tělocviku, aby byl čas se přesunout třeba na fotbalové hřiště. Tam pak využíváme škvárový povrch, což není právě nejlepší.“
Škola v tělocviku doslova improvizuje už dlouhou dobu. „Svého času jsme běhali i přímo před školou, to jsme ale zas nemohli kolem poledne, kdy sem najíždějí lidé pro obědy,“ poznamenala Gruberová
Podle ředitelky základní školy chybí ve Staňkově už dávno jakékoliv dětské hřiště, kde by děti trávily volný čas. „Vedle školy je takové malé hřišťátko, které mělo sloužit pro tenis. Alespoň na něm si děti hrají, to ale opravdu nestačí,“ dodala Gruberová.
Sportovat ale pořádně nemohou ani školáci v sousedním Holýšově. Hřiště za základní školou už prakticky neexistuje. Město proto chystá celkovou rekonstrukci, která začne v letošním roce.
Hřiště s umělým povrchem jsou stále oblíbenější. Před rokem se takové sportoviště podařilo postavit Střední odborné škole a Střednímu odbornému učilišti v Horšovském Týně. Hřiště za přibližně tři miliony korun vzniklo v sousedství sportovní haly, která škole patří.