Zatímco ze strany zaměstnavatelů je o řemeslníky obrovský zájem, mladí lidé příliš velkou chuť vyučit se řemeslu nemají. Podle vyjádření učilišť z Domažlicka letos chyběli zájemci o učební obory Zámečník, Krejčí a Prodavač, překvapením bylo zaplnění strojařských oborů.
O něco větší zájem než v předešlých letech je letos také o obory Kosmetička, Kuchař, a Kuchař – číšník.
„Termín rozhodnutí o přijetí je až 21. dubna, ale už nyní máme plné oba strojařské obory, tedy čtyřletý Mechanik seřizovač a tříletý Obráběč kovů. Jsme moc rádi, obzvlášť když od úřadu práce víme, že po absolventech strojařských oborů je velká poptávka na trhu práce,“ sdělil ředitel Jan Žána s tím, že jej takový zájem velmi překvapil a potěšil.
„Pár míst v nich ještě máme, počítáme, že se zaplní během druhého kola přijímání ke studiu,“ poznamenal Žána a dodal, „dobře to vypadá i u oborů Obchodník, Kadeřnice a Truhlář. Bohužel ale nejspíš v září neotevřeme obory Krejčí a Prodavač, kam nám přišly pouze dvě, respektive tři přihlášky.“
Na Domažlicku jsou pouze dvě střední odborná učiliště. Jedno je v Domažlicích a druhé v Horšovském Týně.
„Do učebních oborů se letos hlásí více dětí než vloni. Velký zájem je o obor Automechanik a Opravář zemědělských strojů. U těchto oborů je zájem uchazečů mnohem větší, než můžeme přijmout. U oborů Kuchař a Zedník zbývají ještě volná místa, věříme, že budou zaplněna ve druhém příjímacím kole. Letos se nám podařilo otevřít všechny učební obory,“ sdělila Jarmila Ledvinová, zástupkyně ředitele SOU v Horšovském Týně.
Zaměstnavatelé by rádi dali práci šikovným řemeslníkům, nemohou je ale sehnat. „Máme požadavek na úřadu práce už tři roky, za tuto dobu se mi neozval nikdo. Sháníme přidavače a zedníky. Máme osm stálých pracovníků a navýšit jejich počet se nám nedaří. Když už někdo přijde, je u něho velký problém hlavně s pracovní morálkou,“ uvedl Vladimír Švarc, majitel stavební firmy.
Kdysi možná platilo, že řemeslo má zlaté dno. Dnes jsou však řemeslníci, podle svých slov, velmi málo placeni, ačkoliv je po nich obrovská poptávka na trhu práce. „Pracuji ve svém oboru už spustu let a moje práce a zkušenosti se cení na pouhých patnáct tisíc korun hrubého měsíčně. Ani se nedivím, že mladí lidé nemají o řemesla žádný velký zájem. Nejednou jsem o sobě slyšel, že když jsem pouze vyučen. A že tedy vlastně nemám žádné vzdělání. Jestli takový názor na řemeslníky jednou existuje, tak se opravdu nikdo nemůže divit, že jdou mladí raději na jakoukoliv střední školu, jen aby měli nějakou maturitu,“ svěřil se pan Josef z Domažlic.