Stavění máje má na Domažlicku dlouholetou tradici. Zatímco ve městech se tohoto úkolu každý rok ujmou profesionálové, na vesnicích je postavení májky prioritou místních mladých mužů.
„Májka se přiveze čtrnáct dnů předem, aby zbavená lůry neklouzala. Staví se pomocí šesti ´ženkrutů´, což jsou bidla na koncích s provrtanými dírami na provlečení provazů. Na máji se z provazu udělá oko a díky němu se nemůže ženkrut posunout,“ vysvětluje starosta SDH Pasečnice Zdeněk Kaufner.
Dříve se stavěly máje u každé chalupy, kde měli děvče. Dnes se postaví jeden máj, většinou uprostřed vsi. Špičku ozdobí mladá svobodná děvčata. Mladíci mají za úkol celou noc májku hlídat, aby jim ji někdo z jiné vsi neporazil. Pro místní muže by to byla ostuda.
„Letošní máj měří přibližně pětadvacet metrů. Jeho stavba je náročná. Pomocí jeřábu by to bylo určitě snažší, ale to je velmi drahá záležitost. Máj by by se dal postavit i pomocí traktoru, to je však nebezpečné. Každoročně se sejde kolem pětadvaceti chlapů a ti už moc dobře ví jak máj postavit,“ dodal Kaufner.