Příznivci koní se o víkendu sešli v Hostouni na jezdeckých závodech, tentokrát již na patnáctém ročníku Memoriálu Karla Vrby, čtvrtém ročníku Ceny Agropodniku Domažlice a.s. a současně i čtvrtém ročníku Ceny Nábytku Paula Horšovský Týn, který každoročně pořádá hotouňský jezdecký oddíl.
Více než čtyřicett koní ze čtyřiadvaceti klubů domažlického, tachovského a klatovského okresu sem přijelo změřit své síly. Soutěžilo se celkem ve čtyřech kategoriích.
V první soutěži ´ ZM´, které se mohou zúčastnit pouze koně startující prvním rokem, závodilo deset soutěžních dvojic. Nejlépe si vedl a první místo obsadil Milan Pěchouček na koni Cyan–F z jezdeckého klubu Tachov. Stejnému jezdci se podařilo obsadit i druhé místo na koni Cardus a jako třetí skončila Pavlína Paroubková na koni Perlička ze stáje Dvůr Krutěnice.
Další soutěžní kategorie byla ´Z ´otevřená, kde koně musí zdolávat překážky vysoké do jednoho metru a celková délka tratě je 460 metrů. Tuto kategorii přijelo zdolat padesát dvojic. V dalších kategoriích, ´ZL´ a ´L´, skáčou koně se svými jezdci přes překážky vysoké 110 a 120 centimetrů, přičemž délka závodní tratě je 440 a 560 metrů.
„Do celkového pořadí se počítá překonání parkuru v nejrychlejším čase. Z každé kategorie se pak vyhodnocuje a dekoruje jedna čtvrtina zúčastněných,“ sdělila tajemnice závodu Alena Desenská.
Závod naštěstí provázelo slunečné počasí, které závodníkům, divákům i povrchu skokanské dráhy prospělo.
Při dešti je velmi nepříjemné, že to koním na rozmoklém povrchu klouže a jezdcům zase kloužou ruce při držení opratí.
Jaké jsou pocity závodníků chvilku před startem, jsme se zeptali Bohdany Šobrové, která jela na šestiletém valachovi Valdinonovi ze stáje Urban Klatovy.
„Dnes se pojede dobře. Jsem sice jen amatérka, ale chtěla bych samozřejmě vyhrát, ale to je tady dnes asi cílem každého závodníka,“ směje se Šobrová.