Potřebuje region pouze absolventy technických oborů? Je na trhu místo pro kuchaře, krejčové nebo kosmetičky? Kam na školu a co potom?

Na tyto a stovky dalších otázek nalezli odpověď budoucí studenti i jejich rodiče na vůbec první prezentaci nabídek nazvané „Od vzdělání k zaměstnání“. Ta se uskutečnila ve čtvrtek v sále MKS v Domažlicích a prostory doslova praskaly ve švech.

„Prezentuje se zde desítka firem z Domažlicka a také všechny střední školy a učiliště v regionu. Máme dokonce připravený harmonogram, podle kterého přichází osmé a deváté třídy ze základních škol, naráz by se sem ani všichni nevešli,“ říká s úsměvem ředitelka domažlické pobočky Okresní hospodářské komory (OHK) Dana Vogeltanzová. Právě OHK je hlavním strůjcem nápadu uspořádat v Domažlicích první veřejnou prezentaci studijních nabídek a pracovních příležitostí. Podle zájmu školáků i jejich rodičů se jejich záměr vydařil.

„Mladí návštěvníci mají spoustu otázek týkajících se uplatnění u naší firmy, co by tedy měli studovat. Zajímají se pochopitelně i rodiče,“ říká Marcela Karabinová, která zde prezentuje firmu Rosenberg z Klenčí pod Čerchovem. „U nás najdou uplatnění zejména strojaři, kovoobráběči, svářeči, elektromechanici, ale i střední management nebo účetní,“ doplňuje vedoucí výroby ve firmě Rosenberg Petr Novák. Už nyní ale firma spolupracuje se střední školou v Horšovském Týně. „Hlavní činnost naší firmy se týká vzduchotechniky a kovovýroby. Na praxi do výroby chodí studenti a učni technických oborů, kteří tu po skončení studia mohou najít uplatnění jako stálí zaměstnanci,“ vysvětluje Karabinová.

Hned vedle stánku firmy se prezentuje i SOŠ a SOU Horšovský Týn, aby budoucím studentům mohla názorně ukázat, kde se její absolventi uplatní. „Pojali jsme to opravdu prakticky. Vedle každého oboru, který u nás lze studovat, stojí stánek firmy, kam žáci chodí na praxi nebo kde dokonce pracují,“ vysvětluje ředitel školy v H. Týně Jan Švarc s tím, že kromě technických oborů nabízí i studium například pro budoucí kuchaře a číšníky. „Všechny dobroty, které jsou dnes na rautu, dokonce připravili naši kuchaři,“ říká s potěšením Švarc. Horšovskotýnská škola dokonce tak úzce spolupracuje s místní firmou Plastik, že zařadila do školních osnov určitých oborů i předmět chemie plastů. „Je to velký posun v uvažování podniků. V Plastiku je dokonce vyčleněný pracovník, který se věnuje pouze studentům,“ uzavírá Švarc.

,Jak vidí prezentaci sami školáci? „Já už mám vybráno. Chci studovat obor Cestovní ruch ve Staňkově na Střední škole Bean,“ říká bez rozmyšlení Karolína Lorencová. Její kolegyně Věra Nozarová má jinou představu. „Budu studovat zdravotní školu. Chtěla bych pracovat jako záchranářka,“ sděluje své plány.