Kvarteto domažlických dobrovolných hasičů se v sobotu ocitlo doslova v plamenech. Jiří Němec, Luboš Mleziva, Luděk Mleziva a Michal Strejc totiž využili pozvání svých kolegů z Furthu im Wald a vyzkoušeli pojízdný simulátor požáru, který do bavorského městečka nakrátko zavítal.
„Je to speciální návěs za kamion, ve kterém se pomocí plynových hořáků simuluje skutečný požár. Vše je řízeno z malého velínu,“ popisoval zařízení Vladislav Pačesný, někdejší starosta SDH Domažlice, který své mladší kolegy do Furthu doprovázel.
Pochvaloval si přitom i dokonalost výzbroje německých hasičů, kterou měli pro nácvik v simulátoru zapůjčenou: „Je mnohem modernější. Dýchací přístroje jsou lehčí a automatické, navíc k výzbroji patří i nehořlavá kukla chránící celou hlavu.“
Podobný tréninkový polygon pro hasiče sice funguje také v Plzni, má ale jeden důležitý rozdíl oproti tomu německému mobilnímu – nepoužívá se v něm voda. A právě hašení plamenů vodou z proudnice držené v ruce dodává podle Jiřího Němce simulovanému požáru autentičnost.
„Bylo to opravdu jako při skutečném požáru. Všude hrozný kravál a plameny. I na stropě. Navíc stísněný prostor, kouřem snížená viditelnost a horko. Naším úkolem bylo projít stanovenou dráhu, na jejím konci utáhnout nějaký kohout, a pak se s dohašováním vrátit zpět,“ vzpomínal Němec na nácvik prováděný ve dvojicích. Zatímco dva hasiči bojovali s plameny, další dva je jistili a poté si role vyměnili.
„Bylo to opravdu moc zajímavé a hlavně přínosné. Něco takového jsem vyzkoušel poprvé a věřím, že ne naposledy,“ doufá hasič.
V rámci návštěvy ve Furthu přitom domažličtí dobrovolní hasiči pozvali své bavorské kolegy na tradiční květnové oslavy svátku sv. Floriána – patrona hasičů. Ty se samozřejmě uskuteční také ve Furthu a Domažličané tam rovněž nemohou chybět.