Opuštěný hraniční přechod Folmava se stal nepěknou vizitkou České republiky. Stav silnice v místech bývalé pasové kontroly není tím, čím bychom se mohli chlubit.
„Asi si máme uvědomit, že se vracíme domů,“ prohlásila Anna Uldrichová z Holýšova, která s rodinou často cestuje do Německa právě přes Folmavu. „Je to vždycky pěkná rána, když se od sousedů vracíme domů a najedeme na první díry v silnici. A možná tím i cizincům chceme říci: Pozor! Tady už jste v Čechách! Tady si zvykněte na jiné silnice!“ Od doby, kdy z přechodu zmizeli celníci, se prý stav vozovky jen zhoršil. „V místech pasové kontroly je ta silnice prostě strašná. Je tam sice značka, která upozorňuje na hrboly, ale to, co tam na řidiče čeká, se už hrboly ani nazývat nedá,“ dodala Uldrichová.
Ředitelství silnic a dálnic o špatném stavu vozovky na Folmavě ví. „Je to pravda,“ potvrdil náměstek ředitele Michal Siřínek. „Příčinou je to, že už se nepoužívá silnice pro nákladní vozidla a tyto vozy jezdí po stejné komunikaci jako osobní auta. V podloží silnice je přitom ještě dlažba. V současné době provádíme údržbu běžnými prostředky, ale už se zpracovává projekt na opravu, který bude hotov do konce května. Požádali jsme ústředí o finanční krytí opravy a jsem přesvědčen, že ještě letos rekonstrukci vozovky na folmavském přechodu provedeme,“ slíbil Siřínek.