Do nové turistické sezony vstoupilo v pátek v podvečer Muzeum Chodska vernisáží dvou výstav. Slavnostně je zahájil v Chodském hradu ředitel muzea Josef Nejdl.
Jedná se o sezonní výstavu Zaniklé obce Domažlicka připravenou ve spolupráci s Nakladatelstvím Českého lesa Zdeňka Procházky a dále o příležitostnou prezentaci novodobé ´drátenice´ Dany Soukupové z Ostromeče.
„Výstava, která bude tady v Chodském hradu až do konce října, představuje padesátku zaniklých obcí. Musím říci, že při její instalaci jsem měla k dispozici tolik materiálu, že by se sem ani nevešel. Bylo mi doslova líto některé fotografie a předměty vyřazovat,“ přiznala Deníku při vernisáži pracovnice muzea Marie Hanáčíková s tím, že uvažuje o vystavení dalších zajímavých exponátů vztahujících se k zaniklým obcím v příhraničí.
„Nebýt velikonoční soutěže, těžko bychom se dozvěděli, jak zdatnou umělkyni – drátenici tady v regionu máme. Myslel jsem si, že tohle staré řemeslo nikdo na Domažlicku už neumí, ale mýlil jsem se. Vše na ni prozradila drátěná pomlázka, kterou nám zaslala do soutěže,“ uvedl při vernisáži Nejdl na adresu Dany Soukupové.
Ta se výrobě předmětů a doplňků z drátu věnuje zhruba čtyři roky. S drátem začala jako laik podle předlohy v časopisu a práce se jí zalíbila natolik, že absolvovala dva kurzy v drátenické škole mistra Petra Musila v Zadní Třebáni. O její zručnosti přesvědčí návštěvníky nejen umně ´zadráto〜vané hrnce´, ale zejména nádherný drátěný páv. Vystavovala ho už na Slovensku, ale v Chodském hradu má svoji českou premiéru.
Od 1. dubna najíždí Muzeum Chodska na letní otevírací dobu. Návštěvníky přijímá denně včetně pondělí, a to od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.