VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnazisté putovali za Židy

DOMAŽLICE - Studenti navštívili místa, která jsou neodmyslitelně spjata s židovskými osudy

13.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Šimánek Vít

Židovská problematika, třebaže od holocaustu a takzvané Křišťálové noci uběhly už desítky let, je stále aktuální. Do výuky dějepisu ji zařadilo i domažlické Gymnázium Jindřicha Šimona Baara. „Putování za židovskou problematikou, které bylo věnováno poznávání židovské tématiky a osudu Židů v nedávné minulosti začalo pro osmdesátku studentů třetích ročníků čtyřletého, šestiletého i osmiletého gymnázia návštěvou Velké synagogy v Plzni. „Synagoga je druhá největší v Evropě.

Velmi schopná mladá průvodkyně našim žákům poutavě vyprávěla o vzniku synagogy, o její historii, o židovském náboženství. Zmínila i zajímavé tradice a každodenní zvyklosti v židovských obcích,“ pochvalovala si návštěvu vyučující dějepisu Marie Johánková. A co studenty nejvíce na návštěvě synagogfy zaujalo? „Průvodkyně nejen poutavě vyprávěla, ale dokázala nám odpovědět na všechny otázky. Byli jsme hodně zvídaví,“ přiznali se gymnazisti. Spolu s porůvodkyní si prohlédli nejzajímavější části stavby.

„Plzeňská synagoga je nádherná a plně se vyrovná i více propagovaným židovským svatyním v Praze. Dnes slouží hlavně jako prostor pro koncerty a v postranních chodbách jsou často instalovány fotografické výstavy,“ hodnotila prohlídku židovské památky učitelka. Další domažlická skupina odjela o pár dní později do Terezína na výukový seminář o holocaustu Židů. „Čtvrtý ročník šestiletého gymnázia a studenti dějepisného semináře absolvovali řadu odborných akcí přímo v terezínských prostorách bývalého ghetta a věznice v Malé pevnosti Terezín,“ informovala Johánková.

Výukový program podle jejích slov začal velmi poučnou přednáškou s názornými ukázkami v Muzeu ghetta, kdy byli žáci poučeni o postupném konečném řešení židovské otázky v Evropě za II. světové války. Krátký film jim přiblížil vznik a vývoj ghetta v Terezíně. „Kromě města Terezín jsme navštívili márnici, krematorium a kolumbárium z doby války. Ponuré deštivé počasí umocňovalo dojmy, které si studenti z těchto míst odnášeli,“ říká Johánková. „Hodně na nás zapůsobila expozice věnovaná umělcům, kteří za zdmi gheta tvořili. Viděli jsme na vlastní oči místa pohnuté historie, nejen židovské, ale i celorepublikové,“ přiznali studenti.

Celodenní návštěva vyvrcholila prohlídkou Malé pevnosti, která v době války sloužila jako koncentrační tábor pro politické vězně. „Průvodkyně celým projektem byly šikovné a zaslouží si pochvalu za odbornost a schopnost zaujmout výkladem. Obě akce měly pro naše studenty velký přínos, neboť se přímo v terénu na konkrétních místech dozvěděli spoustu informací o problematice, kterou ve škole probíráme,“ zakončila Johánková.

13.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš navštíví ve čtvrtek Plzeňsko, Klatovsko a Domažlicko

Policisté zjistili 16 přestupků

Domažlicko – Při kontrole 65 vozidel bylo zjištěno 16 přestupků. Taková je bilance okresní dopravně bezpečnostní akce, která proběhla na Domažlicku ve čtvrtek 11. ledna od 14 do 19 hodin.

Naši prvňáci ze ZŠ Kdyně

Domažlicko - Ve středu 17. ledna najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Kdyně. Nezapomeňte si koupit noviny.

Ples se odehrál v Erbovním sále

Horšovský Týn – Po loňské úspěšné premiéře se velkému zájmu těšil i letošní druhý ročník Plesu na Zámku.

První vernisáž v Chodském hradu

Domažlice – V úterý v 17 hodin máte možnost v prostorách Chodského hradu navštívit vernisáž výstavy s názvem V úzkém kruhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>