Tak dramatické okamžiky, jako v neděli po poledni, prodavačka Ivana Šmídová z Horní Kamenice ještě nezažila. Stála za pokladnou v obchodě Spar v Holýšově, když na ní zaútočil ozbrojený lupič. Statečná žena útočníka zahnala.
„Prodavačku ohrožoval neznámý pachatel nožem a po požadoval vydání denní tržby,“ potvrdila domažlická policejní mluvčí Vladislava Čejková.
Ivana Šmídová svou pohotovostí pachatele zastrašila. „Krátce po dvanácté hodině k nám do obchodu přišel nakupovat mladý muž. Vzal si salám a rohlíky. Na první pohled vypadal slušně, byl i čistě oblečený. Zaplatil a odešel, avšak zanedlouho se vrátil. Chtěl prý rozměnit peníze,“ vybavuje si pokladní. Mladý muž najednou vytáhl kuchyňský nůž a druhou rukou hmátl do pokladny pro peníze. „Řekl mi, ať mu dám všechno. V tu chvíli do mě vjel takový vztek, že jsem mu přirazila prsty šuplíkem od pokladny. Určitě ho to dost bolelo. Myslím, že se z toho až počůral. Zkroutil se a utekl s prázdnou,“ líčí prodavačka. Ještě za ním vyběhla a zakřičela, že ho policie stejně najde.
Ivana Šmídová pracovala celý život na benzíně, kde s krádéží mohla počítat. Nikdy jí ale nenapadlo, že by ji mohl přepadnout mladý muž v potravinovém obchodě.
„Neměla jsem vůbec strach, až když pachatel utekl, tak mi naskočila husí kůže. Poté jsem ihned volala našemu šéfovi co se stalo,“ dodává nyní už s úsměvem Šmídová. Podle ní si pachatel útok připravoval, čekal až v obchodě nebudou žádní zákazníci.
Lidé z Holýšova jsou drzostí pachatele zaskočeni. Nic podobného za poslední roky nepamatují. Odhodlanost Šmídové obdivují. „Co se jí stalo si dokážu živě představit. Sama jsem pracovala v obchodě s rybářskými potřebami a před osmi lety se pokusil zloděj ukrást rybářský prut,“ popisuje situaci Jaroslava Sellnarová z Holýšova, která v tehdejší době zloděje přistihla, zamkla obchod a zavolala policii.
Policie nechce další podrobnosti k případu sdělovat, aby nenarušila vyšetřování. Hledá mladíka, který je 170 až 175 cm vysoký, štíhlé postavy, ve věku 18 až 25 let. V den loupeže měl na sobě světle modrou bundu sportovního typu a na rukávech bílý pruh. „Žádáme případné svědky, kteří by mohli přispět k dopadení pachatele, aby se přihlásili na linku 158 “ uvedla Čejková.