Výrobce piva zdražil už prvního listopadu, hospodští zatím se zdražením vyčkávají. Za půlitr desítky Gambrinus ale brzy zaplatíme dvacet korun. Cenu piva vyhnalo nahoru zdražení surovin, zvláště sladovnického ječmene a chmele.

Záměr Plzeňského Prazdroje zdražit pivo až o osm procent, vyděsil asi všechny štamgasty, kteří lahodí pivu. Ceny v hospodách tak zřejmě s nacházejícím rokem půjdou nahoru rychleji než dosud. Na pozvolné zdražování si ale v poslední době zvykli. „Ceny piva u nás rostou rychle, to je pravda. Je to hlavně konkurence pivovarů. U nás v současné době stojí například Gambrinus osmnáct korun. Je jasné, že s cenou půjdeme nahoru. Takže za dvacet korun je půllitr piva váš,“ uvedl Martin Soukup 〜z Kelly baru.

„Všechno se přece netočí jen kolem pivovarů. Ceny piva rostou také kvůli ceně plynu, který pivo tlačí. Pak se také zvyšují náklady na dopravu. Všichni musí počítat, že se půjde s cenou nahoru. A někdy to může být i o dost. Naši hosté si mohou dát dvanáctku Pilsner Urquell za osmadvacet korun,“ informoval Deník Karel Jánský z pivnice Družba.

V porovnáním s ostatními zeměmi je pivo v České republice levné. „Byla jsem na dovolené v Irsku. Ochutnala jsem samozřejmě jejich pivo a třetinka stála v přepočtu 47 korun a navíc bylo bez pěny. Po této zkušenosti bych si ho už nedala,“ popsala zážitky z ciziny Sára Hošková z Domažlic. „Lidé pořád budou nadávat, jak je pivo drahé, ale svému oblíbenému moku neodolají,“ dodala. „Pivo je náš národní nápoj, může stát kolik chce a češi ho budou pít stejně,“ domnívá se Jan Rychlý z Non stop baru. ⋌Více na straně 2