Dvě národní kulturní památky v Horšovském Týně by si mohly připadat jako ´nechtěné dítě´.

Míčovna (na snímku) a sýpka patřily od nepaměti k areálu zámku. Současný majitel Město H. Týn o jejich převod zpět do vlastnictví národního památkového ústavu několik let usilovalo, pro průtahy ze stranu státu ale záměr vzdalo a snaží se v rámci svých možností o památky pečovat. „Nejdříve musíme zajistit střechy. Během zimy bychom měli vědět, zda jsme uspěli s žádostí o finanční prostředky u ministerstva kultury,“ uvedl místostarosta Václav Mothejzík s tím, že budoucí využití objektů není vyřešené.

„Sýpka je problematická. Sloužila jako sklad obilí, které se mořilo. A prý v ní byl naměřen vysoký obsah nebezpečných látek.“ Památkáři by o využití věděli. „Míčovnu postavila šlechta pro své kulturní vyžití a sloužit by mu mohla i v současnosti. Sýpka by byla skvělým depozitářem,“ sdělil Karel Foud z NPÚ v Plzni. „V současné době je ale důležité, aby se o stavby někdo staral, jedno, zda to bude město, nebo stát. Jejich stav je problematický, ale pokud se zajistí, aby dovnitř neteklo a nelezl tam nikdo, kdo tam nemá co dělat, mohou ´přežívat´ dalších několik let.“

Památky jsou podle Fouda výjimečné. „Míčoven přímo v areálu zámku na území Plzeňského kraje mnoho nemáme. Unikátem je areál i proto, že se zachoval kompletní, žádná ze staveb nezanikla,“ dodal Foud.