VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tularemii máme za humny

DOMAŽLICKO, KLATOVSKO - V sousedním klatovském okrese byla u uhynulého zajíce prokázána tularemie. Máme mít obavy z nemoci, která je přenosná na lidi a může postihnout oči, kůži, plíce či střeva?

20.2.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Chorobu, jíž se také říká zaječí nemoc, prokázal Státní veterinární ústav Praha u zajíce uhynulého na Klatovsku u Horažďovic. V souvislosti s tím vydala Krajská veterinární správa (KVS) Plzeň mimořádné opatření k zamezení výskytu nebezpečné nákazy. Ta bude považována za zdolanou, pokud se během následujících dvou roků ve vytýčeném ochranném pásmu nebude sérologickým vyšetřením zajíců zjištěn další výskyt zárodků Francisella tularensis. „Tularemie je přenosná na všechny teplokrevné živočichy, vnímaví jsou hlavně zajíci a hlodavci. Proto se můžeme nakazit nejen v přírodě, například pitím vody ze studánek, ale i doma, kde se ve sklepích nevyvarujeme například běhání myší po zelenině. Infikovat se můžeme i přes záděru na kůži ze sena či slámy,“ vysvětlil nám hostouňský veterinář, jinak zástupce ředitele KVS Plzeň Václav Poláček.

Nemocné volně žijící zvíře lze poznat podle toho, že je malátné, má teplotu, ztrácí plachost. U domácích zvířat se nákaza projevuje teplotou, zrychleným dechem a hubnutím. U člověka projevy nemoci souvisí se způsobem, jakým se nakazil. Proto se může jednat o kožní projevy doprovázené zánětem uzlin, o záněty víček a oka, při tzv. plicní formě pak dýchacími obtížemi. Střevní typ doprovázejí bolesti břicha, průjem a zvětšení sleziny. Máme se nemoci obávat? „Řekl bych, že se z výskytu tularemie na Klatovsku udělala nafouknutá bublina. Lidé se této nemoci nemusejí obávat, pokud dodržují běžné hygienické návyky doma i v přírodě. Máme v kraji pouze jedno ohnisko, zatímco dříve se vyskytla další dvě na Plzni–jihu, kde ale následná vyšetření 11 zajíců byla negativní. Lidé by rozhodně neměli mít přehnané obavy,“ říká Poláček.

Zjišťovali jsme, zda se myslivci našeho regionu bojí zavlečení tularemie do svých revírů. „V žádném případě nepanikaříme. Tularemie se nemusíme obávat už z důvodu, že je u nás zakázaný odstřel zajíců. Ti na okrese nedosahují normovaných stavů, takže jsme je přestali lovit někdy v roce 1994. Pokud se při honu nebo při obhlídce revíru přece jen stane, že pes nějakým způsobem oslabeného zajíce chytí, musí sdružení zajistit jeho veterinární prohlídku. Tularemie tu byla i v minulosti, pokud se ale dodržují veškeré zásady, lidé by se neměli od nemocného zvířete nakazit,“ uvedl Deníku předseda Okresního mysliveckého spolku Václav Duffek.

Autor: Milena Cibulková

20.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bramboriáda v MŠ Koloveč.
13

Kolovečtí Motýlci si užili Bramboriádu

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Japonská televize natáčela v Poběžovicích

Poběžovice - Japonská televize NHK natáčela v areálu poběžovického zámku reportáž o místě, které má výraznou japonskou stopu díky hraběnce Mitsuko Coudenhove-Calerghi, která zde žila začátkem 20. století.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Domažličtí strážníci budou jezdit Octavií na stlačený zemní plyn

Domažlice – Nové služební vozidlo Škoda Octavia slouží od středy domažlickým strážníkům.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení