Už dva dlouhé měsíce nemají občané Tlumačova kde nakupovat. Jediná prodavačka je dlouhodobě nemocná a náhradní řešení provozovatel, jímž je Západočeské konzumní družstvo Sušice (ZKD), vůbec nehledá.

„Vedoucí prodejny onemocněla 11. září. Aby nedošlo k proluce prodeje, telefonicky jsem informoval dohlížecí výbor ZKD. Bylo mi sděleno, že léčení vedoucí prodejny potrvá jen týden,“ popsal situaci starosta Tlumačova Jaroslav Konop. Mezitím se už snažila obec sama najít za nemocnou prodavačku náhradu. „Zajistili jsme na záskok jinou vyučenou prodavačku. Konzumní družstvo však nemělo zájem. Prodavačka pro ně nebyla kompetentní, neboť prý nebyla zaškolena, uvedl starosta Tlumačova. Koncem října požádal zoufalý starosta Tlumačova o pomoc samotného předsedu ZKD Romana Bruzla, který písemně odpověděl.

„Celý včerejšek jsme hledali řešení. Paní vedoucí má sice chuť do práce, ale jde na kontrolu až 11. listopadu. Takže se uvidí. Vámi doporučená prodavačka prodávala v jiném oboru, takže není zcela kompetentní. Zároveň údajně očekává nástup do jiného zaměstnání. Dnes ji bude kontaktovat náš kontrolor a pokusí se domluvit její angažování v naší prodejně. Snad to vyjde. Sehnat pracovní sílu do prodejny je takřka nemožné. V určitých lokalitách máme takzvané střídače, kteří pomáhají při onemocnění personálu, ale v okolí Tlumačova tomu tak není. Věřím, že pochopíte naši svízelnou situaci,“ uvedl Bruzl.

Z této poněkud zmatené odpovědi předsedy ZKD opět žádné řešení nevzešlo. Je nepochopitelné, proč dříve odmítnutou prodavačku po měsíci zase naopak přemlouvají. Svízelnou situací, připomínající Kocourkov, jsou postiženi hlavně starší občané z Tlumačova, které nezájem o řešení situace ze strany ZKD Sušice připravil o možnost nákupu základnich druhů potravin. Opět to byla snaha pouze Obecního úřadu, který místním pomohl alespoň provizorním řešením.

„I když jsme zajistili dvakrát v týdnu prodej pečiva, tak starší lidé jsou stále odkázáni na příbuzné či známé,“ dodává Konop. Podle mínění starosty obce nemá ale sušický provozovatel prodejny velký zájem o to, aby prodejna fungovala. Obchod, který původně konzumní družstvo vlastnilo, prodalo Jiřímu Humlovi a od něho si prodejnu zpět pronajalo. Nyní ale prodejna už několik měsíců nefunguje. ZKD Sušice to zřejmě netrápí, tržby z prodejny jim asi nechybí, a jak jsou na tom jejich zákazníci, to už je snad vůbec nezajímá. Tuto nepříjemnou situaci místo Západočeského konzumního družstva Sušice nakonec vyřešila sama vedoucí prodejny. Nechala se uschopnit, a tak snad Tlumačovští budou ve svém obchodě zase nakupovat již od 19. listopadu.