Někdy svá domácí zvířátka zahrnujeme až nezdravou péčí a láskou. Často jim přivodíme takové zdravotní problémy, že musí zasáhnout veterinář.
Jedním takovým důsledkem nezdravé péče je obezita. Ta představuje pro každé zvíře hrozbu, jejímž důsledkem může být i předčasné úmrtí.
Život psa s nadváhou je zkrácen nejméně o dva roky. Obézní zvířata trpí častěji artritidou, cukrovkou, chorobami srdce, slinivky, rakovinou, problémy s pohyblivostí a také se u nich často vyvinou poruchy chování. V současnosti trpí nadváhou padesát procent domácích mazlíčků.
„Pokud má rodina špatné stravovací návyky, špatně krmí i svého psa. V důsledku velké váhy trpí zvířata cukrovkou. bolestmi kyčlí. artrózou dysplazií a u jezevčíků jsou to i plotýnky. Dalším důsledkem překrmování je hormonální změna, která vede ke kožním problémům,“ uvedl domažlický veterinární lékař Josef Vítek.
Obezitou jsou postiženi převážně psi. U koček je to jiné.
„Kočky mají nejčastěji problémy s močovými cestami nebo ledvinami. Pokud má však problémy, tak přestane přijímat potravu a hubne. Pes nikoliv,“ dodal Vítek.
Pokud je pes obézní, jde to podle veterinářů řešit pohybem a dietní stravou.
„Existují dietní krmiva a tablety na hubnutí. Nejlepší způsob je však už od malička psa správně krmit. Štěňata by měla žrát třikrát denně, od jednoho roku stačí středně velká plemena krmit jednou denně a nejlépe v podvečer,“ pokračuje veterinář.
Zdravý pes je vitální, miluje pohyb. Je také známo že pes, který nemá při výcviku plný žaludek, lépe poslouchá a za malou odměnu je schopen udělat cokoliv. Pokud máme své mazlíčky opravdu rádi, je lépe držet se rad veterinářů. Naši kamarádi nás pak budou mít ještě raději a my se nebudeme muset dívat, jak trpí.