Představí se ve vystoupení vysoké jezdecké školy ze slovenských Topolčianek.

„Vystoupení bude součástí celodenních oslav 100. výročí vojenského hřebčína Hostouň na Šumavě, jak se dříve Svržno jmenovalo. Zároveň vzdáme poctu výročí 70 let od záchrany lipických koní, kteří zde byli za války ustájeni, americkou armádou," uvádí za organizátory Michaela Kodadová.

Ojedinělé vystoupení lipických koní začne ve 14.40 hodin, potrvá zhruba čtvrthodinu.
„Cílem oslav je uctěná památky zachránců lipických koní i připomenutí stoleté historie hřebčína," říká Kodadová.

V polovině května 1945 bylo příslušníky americké armády za dramatických okolností převedeno 650 koní přes hranice do Německa, protože nebylo jisté, jaký osud by je v Hostouni potkal.

Během války tam bylo ustájeno několik stovek lipicánů, z nich 15 hřebců ke krytí, 150 kobyl a dvě stovky hříbat.

Hostouňský areál byl po válce přeměněn na statek se zemědělským zaměřením. Koně se však postupně chovali jen v omezené míře, v roce 1993 byl statek privatizován a tradice chovu koní tak byla zachována.

„Oslavy se budou konat za každého počasí, máme připraveno dostatek velkých stanů i krytou halu," připomněla Kodadová.

Na své si kromě milovníků koní přijdou i příznivci hudby. Otevřena bude výstavní galerie s dobovými fotografiemi a dokumenty. K dostání bude brožura o operaci Kovboj, jak byla pojmenována poválečná záchrana lipicánů, dostane se i na křest nové publikace o stoleté historii hřebčína.

Děti si v kryté jízdárně budou moci vyzkoušet jízdu na elektrickém býkovi, vyřádit se na trampolíně, jízdě na koních či soutěžích a malování.