Ne všechny školy na našem okrese se připojily ke stávce učitelů. „Do stávky vstoupilo 409 zaměstnanců škol regionu, jsou mezi nimi učitelé a personál ze sedmnácti škol,“ řekla včera Deníku předsedkyně oblastní rady školských odborů Ladislava Becková. Do řady stávkujících škol bylo marné telefonovat, příkladem může být Mrákov a Hostouň.

Opak byl v Bělé a Poběžovicích. „Nevytvořili stávkový výbor, nikdo mě nekontaktoval. S touto formou stávky naprosto nesouhlasím, není k ničemu a nic se nezíská. Stávka by měla být alespoň čtrnáctidenní, aby vešlo na vědomí, jak je za nástupní plat 15 000 korun – podotýkám, že po pětiletém studiu na vysoké škole – těžké sehnat učitele. Jeden den nic neřeší,“ uvedl ředitel ZŠ Bělá Miroslav Nový. Delší stávka by v žádném případě nevadila školákům. „Učitelé by mohli stávkovat klidně déle, bylo by to dobrý. Jsem ráda já i všichni spolužáci, že se neučíme. Rodiče jsou ale naštvaní, že učitelé sedí doma. Učitelka nám ale řekla, že budou sedět doma zadarmo,“ řekla nám Jana Vránová z 9. tř. ZŠ Holýšov.

Někteří učitelé podle informace předsedkyně Beckové měli naplánovaný odjezd na demonstraci na Maltézské náměstí do Prahy. Kolik jich ve skutečnosti odjelo, netuší. „Myslíme si, že jeden den stávky nepomůže. Měla by trvat delší dobu nebo být častěji. Každopádně by se mělo vědět, že peníze školy potřebují, chodí tam přece děti všech,“ myslí si učitelka poběžovické školy Jana Dicianová. Oproti původním zprávám nestávkovalo domažlické učiliště. „U nás se ke stávce připojilo 17 z jedenasedmdesáti zaměstnanců. Vyučování probíhá pouze dopoledne s učiteli, kteří se ke stávce nepřipojili. Odborný výcvik běží bez problému,“ upřesnil ředitel SOU Domažlice Jan Žána.

Také žáci Základní školy a Odborné školy H. Týn se včera normálně učili. „Máme zde děti z celé severní části okresu. Nemůžeme si dovolit nechat rodiče ´ve štychu´,“ uvedla ředitelka Zdeňka Paterová. Spolu s pedagogickým sborem sice podporuje snahu dostat do školství více peněz, ale stávkovat nehodlají. „Dokud si vláda neuvědomí, že vzdělání je to nejdůležitější, žádná stávka stejně nepomůže.“ Ke stávce se nepřipojila ani Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horšovský Týn.