Silničáři našeho okresu tvrdí, že jsou na právě přicházející sněžení a mrazy dobře připraveni. Od začátku tohoto týdne drží na dispečinku Správy a údržby silnic v Domažlicích takzvanou zimní službu. „Na dispečinku se po dvanácti hodinách střídají dispečeři.

Posádky posypových vozů, pokud nejsou v práci a nevykonávají – tak jako dnes – úklid okolo silnic, drží domácí pohotovost. Připraveno máme 3 800 tun soli a 6 000 tun inertního posypu,“ uvedl včera Deníku provozní náměstek SÚS Domažlice Josef Holý. Včera dopoledne silničáři využívali dobu, kdy nemuseli udržovat sjízdnost silnic, k úklidu okolí komunikace první třídy Domažlice–Kdyně. SÚS Domažlice ´jedničky´ spravuje po dohodě s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. „Sbírali jsme odpadky u silnice, ale při tom jsme přišli na černou skládku v autobusové čekárně u Spáňova. V čekárně blíže k obci byly čtyři pytle hadrů a výkaly. Všechno jsme hned odvezli a uklidili,“ popsal nám vzniklou situaci silničář Milan Šimánek s tím, že čekárnu na druhé straně silnice úklid ještě čeká, neboť dnes jsme brali stranu ve směru do Kdyně.

„Teď už si ale připravujeme radlice,“ řekl nám v půl třetí odpoledne Šimánek. Očekávané chumelení silničáře převelí k jiné činnosti. „Dnes sníh zatím taje, ale horší počasí očekáváme v sobotu, hlavně pak v neděli,“ myslí si Holý. Vůbec první výjezd sypače si vyžádalo počasí už ve středu. Silničáři museli ošetřit asi kilometrový úsek nad Klenčím. „Zasahovali jsme na kopci od Capartic k Černé řece, kde se vytvořila námraza. Byl to první letošní zimní zásah,“ upřesnil náměstek.

A jak je zimní údržba řízena? „Pro celý okres je dirigována z domažlického dispečinku. Území máme rozdělené na patnáct okruhů. Posádky s vozy jsou v Domažlicích, Kdyni, Staňkově, Mutěníně a Všerubech tak, aby mohly od vzniklé situace do půl hodiny vyjet,“ vysvětluje Holý s tím, že na zimu jsou silničáři připraveni.