„Tenhle traktor je samovýroba, dělal jsem si ho v roce 1976, abych se nemusel dřít," řekl nám Josef Kresl ze Zahořan ke svému vystavenému stroji, v jehož zadní část poutala pozornost návštěvníků malá štěpkovačka.

„Vyráběl jsem ho přes zimu, ale byla potíž vůbec sehnat součástky. Tenkrát nebylo nic, do traktoru jsem musel dát motor z Jawy 250 a převodovku ze Spartaka. Tenkrát jsem chtěl od nás z práce zadní nápravu z Garanta, ale neprodali mi ji, nesměli ji prodat soukromníkovi. To víte, že mě pak pěkně naštvalo, když pak to auto polili na dvoře naftou a zapálili," vzpomíná na stavbu traktoru a dodává, že během let už svého pomocníka inovoval. Dal mu převodovku z Garanta a dieselový motor, který má jedenáct koní.

Vystavené traktory poutaly v sobotu pozornost nejen dospělých, ale hlavně kluků.

„Mně se nejvíc líbí tenhle velký," řekl nám 8letý Šimon Pajdar ze Zahořan a posléze nám před svým ´favoritem´ zapózoval s bráškou.

Jak vůbec přišli Sedličtí na nápad uspořádat první prezentaci traktorů a dalších veteránů?

„Napadlo mě to na výroční schůzi hasičů, když se jednalo o tom, co bychom mohli u příležitosti 70. výročí založení našeho sboru přichystat. Jsem fanda do veteránů, mám jich pár, a když měli pěknou výstavu traktorů v Brnířově, napadlo mne uspořádat ji i u nás," vysvětlil nám Jiří Tomandl.

Zpočátku sedličtí hasiči, kteří setkání pořádali, počítali se zhruba dvacítkou traktorů. „Překvapilo nás to, počítám, že jich bude minimálně jednou tolik, takže jsme spokojení," dodal Tomandl.

Do vsi u Zahořan dorazili i Brnířovští se svými skvosty. Nevadí jim, že se po nich někdo opičí?

„Je to správný, jen ať se něco děje. Říkala jste opičí? Vůbec mi nevadí, že tady udělali také setkání traktorů. Věřím, že časem se podobné akce rozjedou, lidé u nás totiž traktory ani neznají. A pro ty, kteří přijedou, je to výborná věc. Popovídají si a vymění zkušenosti," odpověděl Josef Husník.

A zatímco lidé procházeli a prohlíželi traktory, jimiž louka doslova rozkvetla, oslovili jsme i starostu Zahořan, pod které Sedlice spadají.

„Sedličtí občané, hlavně hasiči, jsou velice aktivní. Dnešek by se dal považovat za vyvrcholení jejich aktivit. Je tady spousta nadšenců do staré techniky, a protože v letošním roce slaví Sbor dobrovolných hasičů Sedlice jubileum, tak tuto akci uspořádali společně s obcí Zahořany na počest tohoto výročí. Finále bude koncem roku na jejich valné hromadě, kdy budou hodnotit členy sboru a zrekapitulují i koloběh, kterým od roku 1942 sbor prošel. Z toho, kolik na sraz přijelo traktorů, máme všichni ze zastupitelstva obce Zahořany obrovskou radost a byli bychom rádi, kdyby nebyl první a zároveň poslední," vyjádřil nejen své přání zahořanský starosta Miroslav Jandečka.

Kolem traktorů v té době proudily desítky lidí a do kroku jim z nedalekého stanu vyhrávala Domažličanka, pochopitelně nechybělo ani občerstvení.

Jeden z traktorů, který dost lidí obdivovalo, přijel do Sedlic z Úsilova.

„Je to Zetor 3545 z roku 1969 a má náhon na předek. Je poskládaný ze všech možných traktorů. Měli jsme ze začátku motor a převodovku, sháněli jsme další části, po kusech jsme ho skládali celý rok," řekl nám pyšný majitel Tomáš Vacek. „Je to pravda, tenhle traktor je unikát, s předním náhonem jich moc není," potvrdil nám jeho slova Jan Kobza.