Projekt Čistá Radbuza jde do finále. Stinhnou města zvládnou dodržet termín?

„Kanalizace je těsně před dokončením. Rozpočet pro naše město je 85 milionů, z toho 75 procent je dotace, která je čerpána z Fondu soudržnosti, a 25 procenty se podílíme sami. Spojky a přípojky jsou hotové, zbývají dodělat už jen povrchové úpravy,“ informoval starosta Poběžovic Hynek Říha. Poběžovickým se podařilo zároveň s kanalizací vybudovat i vodovod v Květinové a Husově ulici.

Originalitou tohoto projektu je, že se dokázalo domluvit devět obcí a měst, tedy devět zastupitelstev. To svědčí o dobré spolupráci těchto obcí. „Projekt Čistá Radbuza bude i u nás dokončen v termínu, tedy do konce února. Některé povrchové úpravy se udělají na jaře, až bude vhodné počasí. Nemůžeme dnes vyčíslit konkrétní sumu peněz, kterou nás to bude stát,“ uvedl starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka.

Projekt Čistá Radbuza je zaměřen na odkanalizování a čištění odpadních vod v povodí řeky Radbuzy. Je financován Evropskou unií, konkrétně Fondem soudržnosti Evropské unie. Na projektu se podílí devět měst Mikroregionu Radbuza. Jsou to Bělá nad Radbuzou, Dobřany, Holýšov, Horšovský Týn, Poběžovice, Stod a obce Chotěšov, Líně a Zbůch. Na úplném začátku projektu v letech 1999 a 2000 bylo přihlášeno 35 měst a obcí. Některé od přípravy projektu ustoupily samy, některé nesplňovaly podmínky a parametry, které požaduje Fond soudržnosti Evropské unie.

Pro obyvatele měst a obcí zapojených do tohoto projektu byly vybudovány kanalizační řady, které zde chyběly. Řada obyvatel zúčastněných obcí bude napojena na novou kanalizaci, a nebude tak muset řešit problémy s likvidací splaškových vod.