Stovky lidí si v našem regionu nenechaly ujít návštěvu prezidenta Václava Klause. Na vlastní oči chtěli prezidenta vidět dříve narození i ti, kteří mají téměř celý život před sebou. Klaus měl velice napnutý, na minuty stanovený program.

I přesto se stalo, že do druhého místa své návštěvy – Domažlic – přijel ze Kdyně se zhruba desetiminutovým zpožděním.

Jeho příjezd vyhlížel i čestný občan Domažlic, 92letý bývalý politický vězeň Jakub Blacký, který nyní žije v Klatovech. Zajímalo nás, zda se už s některým z našich prezidentů setkal. „Ještě jsem žádného prezidenta na vlastní oči neviděl. S manželkou jsme si dohromady odseděli 13 let za to, že jsem ´rozšiřoval mandelinku bram〜borovou´. Dokonce mne i filmovali: dali mi krabičku s fazolemi a ty jsem pak rozhazoval… Film pak pouštěli jako odstrašující případ. Jsem rád, že se v republice vše změnilo a že mě do Domažlic na setkání s prezidentem pozvali. Moc jsem se těšil, je to pro mne velká událost,“ řekl Blacký. Lidé na náměstí před radnicí se zakrátko nato dočkali.

Za zvuku trubky ponocného Romana Holuba vystoupil prezident s manželkou z auta a byl přivítán dvěma ženami v chodských krojích – jak jinak – chlebem a solí. Po přivítání starostou Miroslavem Machem a zhlédnutí části chodské svatby následovalo setkání s občany. „Jsme rádi, že jsme v Domažlicích, kde máme příbuzné. Právě se jim narodily holčička – dvojčátka. Jezdíme sem s manželem rádi, jste to vy, od kterých oba čerpáme energii a síly,“ nechala se slyšet Livie Klausová poté, co se její manžel přivítal s Domažličany. Po setkání se zastupiteli a čestnými hosty v obřadní síni radnice zamířil Václav Klaus do Trhanova. Tam ho již netrpělivě očekával dav.

„Přišla jsem se podívat, v životě jsem takhle žádného prezidenta nezažila. A to mi bude sedmasedmdesát let,“ přiznala Deníku Zdeňka Sládková. Stejně jako ona čekaly desítky dalších, včetně dětí z mateřinky a školáků. První předali prezidentskému páru obrázky, ti druzí vytvořili na zámeckých schodech špalír. V sálu zámku by špendlík nepropadl, kolik občanů přišlo na setkání s prezidentem. Ve chvíli, kdy došlo na autogramiádu, bylo velice těžké se k dvojici dostat. „Jsem rád, že jste pro mne vybrali kromě měst i Trhanov,“ otočil se prezident k hejtmanovi Petru Zimmermannovi.

Ze zámku zamířil Václav Klaus s doprovodem na oběd do trhanovské restaurace U sv. Jána. Lidé zatím čekali v jejím okolí, až prezidenta znovu uvidí.