Již nyní se jednotlivé radnice v regionu připravují na přijetí hosta z nejvzácnějších, na úterní návštěvu prezidenta České republiky Václava Klause.

Starostům obcí, které navštíví, jsme položili tři otázky: 1. Jak se chystáte na návštěvu hlavy státu? 2. Víte, zda a kdy u vás byl některý z prezidentů? 3. Co od návštěvy Václava Klause očekáváte?

Kdyně

Prvním místem, kam prezidet zavítá, bude město Kdyně. Na otázky nám odpověděl starosta Jan Löffelmann: 1. Připravujeme se na návštěvu Václava Klause s ohledem na to, že ve Kdyni bude mít pouze hodinovou zastávku. 2. Hlava státu u nás nikdy v minulosti od roku 1918 nebyla, přestože se kdyňské náměstí, které je dnes bezejmenné, jmenovalo v 50. letech na přechodnou dobu po Gottwaldovi. Ten tu ale nikdy nebyl. Jediné, co lze vypátrat v kronikách, je fakt, že v roce 1923 projížděl kdyňským vlakovým nádražím prezident Masaryk. V kronice je zmínka o tom, že lidé, kteří se o tom dozvěděli, na nádraží došli. Nepíše se však, zda jim z vlaku alespoň zamával. 3. Návštěvy pana prezidenta si velice považujeme. Víme, že program hlavy státu se plánuje dlouho dopředu, takže se nám například v minulosti nepodařilo zajistit prezidentovu účast při odhalování pomníku našemu rodákovi, letci Josefu Hubáčkovi. Proto budeme rádi, když se pan prezident nyní setká s našimi občany na nádvoří muzea. V Muzeu příhraničí mu zahrají muzikanti jazz. Je to pěkné, že přijede. Považujeme si toho, bereme to tak, že máme štěstí, že jsme mezi vyvolenými.

Domažlice

Jako další město navštíví prezident Klaus srdce Chodska – Domažlice, proto jsme oslovili domažlického starostu Miroslava Macha. 1. Připravujeme se poctivě a pilně. Podrobnosti – konkrétně „chodskou svatbu“– ještě doladíme na výstavě Regiontour v Brně, kam právě odjíždím. 2. Samozřejmě, že jsme hledali v kronikách a našli jsme, že prezidentské návštěvy byly v minulosti v Domažlicích tři. V roce 1923 to byl Masaryk, v roce 1956 Zápotocký a v novodobé historii pak v roce 1991 Václav Havel. 3. Je to pěkné, že prezident Václav Klaus do našeho města přijede, že se Domažlice zviditelní a jejich obyvatelé se s panem prezidentem setkají osobně. Pozvali jsme před radnici i školy, je to pro celé město a jeho vedení velká událost.

Trhanov

V Trhanově bude očekávat příjezd hlavy státu spolu s ostatními občany starosta Ondřej Frei. 1. Očekáváme a připravujeme se na příjezd prezidenta s chutí usilovnou a pečlivou. Přivítáme ho v zámku, neboť na obecní úřad bychom se asi všichni nevešli. V sále tam budou i lidi z obce. Ze zámku chceme doprovodit pana prezidenta na oběd do restaurace U Sv. Jána. Není to daleko, je to zhruba 100 metrů. 2. Je to vůbec první návštěva hlavy státu v Trhanově. Tady byl akorát Lomikar. 3. Očekáváme, že se Václavu Klausovi u nás bude líbit a že mu také v Trhanově bude chutnat. Jeho návštěva určitě vynese Trhanov do většího povědomí lidí. Jsme každopádně moc rádi, že si vybral nás.

Koloveč

Mezi místy regionu, která Václav Klaus navštíví, je jako čtvrtá v pořadí Koloveč. Na očekávanou návštěvu prezidenta jsme se zeptali starosty Václava Pergla. 1. Chystáme se pilně. S ohledem na velikost naší obce je to pro nás významná událost. Vážíme si toho, že jsme byli zařazeni do programu pana prezidenta. Připravujeme pro něj také malé překvapení. 2. U nás hlava státu nikdy v historii nebyla. Mezi světovými válkami však navštívila Koloveč sestra prezidenta Masaryka. 3. Že bychom očekávali materiální nebo jiné výhody, to rozhodně ne. Předpokládáme, že se naše obec zviditelní. Jsme skromní a jsme rádi, že se můžeme s Václavem Klausem u nás setkat. To se hned tak někomu nepodaří. Konkrétní výsledky tedy nečekáme, vypočítaví nejsme. Doufáme, že pan prezident i jeho doprovod bude u nás spokojen.

Horšovský Týn

Posledním místem regionu, které navštíví prezident, bude město Horšovský Týn. Naše tři otázky zodpověděl starosta Josef Holeček. 1. Chystáme se stejně jako ostatní obce v regionu. Horní náměstí, kde proběhne mítink, bude po dobu návštěvy prezidenta uzavřené. Myslíme i na alternativní řešení, pokud by bylo špatné počasí. S ohledem na počet lidí uskutečníme setkání občanů s Václavem Klausem na radnici, případně v našem kině. 2. Zjišťujeme pečlivě, kdo z prezidentů Horšovský Týn v minulosti navštívil. Nemám to ještě oficiálně, ale od mého tajemníka Emila Hofmana, který pamatuje více než já, jsem se dozvěděl, že zde byl roku 1956 Antonín Zápotocký. 3. Očekáváme, že se prezident setká s občany. Je to hlavně pocta pro naše město, když tu žádná hlava státu půl století nebyla. Přejeme si, aby pan prezident u nás v Horšovském Týně strávil chvíle v co nejpříjemnějším prostředí. Chci ho seznámit i se starosty všech obcí, které patří pod náš ´trojkový´ městský úřad.