V automatu je měnička peněz. Pokud nemáte drobné, rozmění vám papírové bankovky v hodnotě 100 Kč a 200 Kč. Mince můžete použít padesáti, dvaceti a desetikorunové. „Automat špatně provažuje desetikoruny, ne každá je registrovaná. Vyšlo mi to na několikátý pokus. Úspěšnost je tak 70%. Problémy to bude dělat hlavně starým lidem,“ uvedl jeden z prvních pacientů Marek Faina.

Nový automat sám přepíná čas ošetření. Od sedmé hodiny ranní až do 17 hodin započítává automat poplatky za denní ošetření 30 Kč. Následujících dvanáct hodin jde o provoz pohotovostní a ošetření činí už 90 Kč. „Každý pacient musí mít doklad o zaplacení. Poplatky se platí proto, aby už nedocházelo k zneužívání zdravotní péče. Výši poplatku určuje doba ošetření, nikoli doba příchodu pacienta,“ sdělila nám ředitelka nemocnice Alena Vyrutová. Například pacient, který přijde v 16 hodin, si zaplatí doklad na denní ošetření. Jeho lékař však bude na operačním sále a ošetří ho až po 17. hodině. Pacient tedy musí doplatit 60 Kč na nemocniční recepci. „ Jestliže jsou poplatky řízené dobou ošetření a ne příchodem, tak tady ten automat vůbec nemusí být a můžem to platit na recepci hned,“ rozčiluje se jeden z pacientů, Václav Mladík z Domažlic. Lůžkové oddělení tvoří dvou až třílůžkové pokoje. Na chirurgickém, gynekologickém a interním oddělení jsou pacientům k dispozici nadstandardní pokoje. Cena za denní pobyt v tomto pokoji činí 400 Kč a případný doprovod pacienta zaplatí 500 Kč denně.

„Regulační poplatek při hospitalizaci je denně 60 Kč. Poplatky se budou od pacientů vybírat až při odchodu domů.“ vysvětlila Vyrutová. „Reforma je určitě dobrá, ale nedomyšlená a nepraktická. Je to těžké hlavně pro ty pacienty, kteří potřebují lékařskou péči nepřetržitě,“ dodal Faina. Názory pacientů jsou velmi protichůdné. Jedni zásadně nesouhlasí, druzí ano, ale všichni mají strach, zda budou mít na všechno dostatek peněz. Největší obavy mají staří lidé, jejichž důchody už teď nestačí na pokrytí všech nákladů, a rodiče malých dětí.

„U dětí jsou malé či větší úrazy na denním pořádku. Některé vyžadují lékařskou péči a pak následné doléčení. Přímo se děsím toho, jak to zvládnu, když mám doma dvě malé, neposedné děti,“ vyjádřila svoji obavu Jana Karasová ze Spáńova. Poplatek za vypsání receptu činí dalších 30 Kč. „Chápu, že zaplatím za návštěvu u lékaře i za recept, ale vybírání poplatku za každou položku na receptu mi připadá jako lichva. Beru osm různých léků, které potřebuji, abych mohla žít. Pouze jejich vydání mě přijde na tři sta korun,“ uvedla Jana Matoušková z Domažlic.