Platan o výšce pět a čtvrt metru roste od včerejška poblíž Družby na sídlišti Kozinovo pole v Domažlicích. Byl vysazen na základě výzvy Organizace spojených národů (OSN) „Miliarda stromů pro planetu Zemi“.

Společně ho zasadili pracovníci Domažlických technických služeb (DTS), školáci a domažličtí ´Zelení´. Proč sázeli platan právě na tomto domažlickém sídlišti? „Akci iniciovali místní ´Zelení´. Vybrali jsme pro strom takové místo, aby měl perspektivu a lidi v okolí byli spokojení. Původní nápad zasadit ho v Hanově parku jsem přehodnotil, neboť se jedná o platan se zelenými listy, ale do parku musí přijít červenolistý kultivar,“ uvedl vedoucí střediska zeleň Domažlických technických služeb Jan Bezděk.

Při sázení si po lopatě hlíny přihodilo 26 žáků 4. D ze Základní školy Komenského 17. „Nabídl nám to pan Muhr, což je otec mého žáka. Děti se na dnešek těšily, vždyť sázet strom při takovéto celosvětové akci nemohou každý den,“ vysvětlila třídní učitelka Michaela Veitová. „Globální kampaň vyhlášená OSN představuje vysadit během letošního roku na zeměkouli miliardu stromů. Koordinátorem akce je Program OSN na ochranu životního prostředí,“ připomněl Roman Muhr. „Strom pochází z Klenčí, ze školky Kunešových. Původně jsme hovořili o stromu třiapůlmetrovém, ale nakonec je o něco vyšší,“ dodal Jan Sladký. V případě platanu se jedná o první strom věnovaný městu.

Společné sázení však premiérou není. „Spolu s učni ze Středního odborného učiliště v Domažlicích a jejich učitelem Václavem Hruškou jsme naproti školám sázeli japonskou třešeň, pak také stříbrný smrk u Muzea Jindřicha Jindřicha,“ řekl nám za DTS Bezděk.