Horšovský Týn už má dost problémů s uživateli drog. Proto se město chce zapojit do projektu provozování terénní služby.

Odpadky po narkomanech se začaly už před lety objevovat v zámeckém parku. „Bylo to děsné, feťáci po sobě nechávali neuvěřitelný nepořádek a ničili navíc i majetek,“ uvedl kastelán Státního hradu a zámku Horšovský Týn Jan Rosendorfský, který se proto s ostatními zaměstnanci zámku pustil do náročných úprav parku. „Začali jsme v loňském roce odstraňovat křoví a náletové dřeviny, snažili jsme se park ´prosvětlit´, aby zmizela zákoutí, kam se feťáci stahovali.“

Překvapujícím zjištěním pak pro kastelána bylo, že se Horšovský Týn stal jakýmsi výletním městem narkomanů. „Feťáci v parku, to většinou nejsou místní lidi. Některé z nich vídám prakticky denně v Plzni,“ řekl Rosendorfský a pokračoval: „Vypadá to, že přes zimu jsou ve větších městech a jakmile se oteplí, vyrazí mimo. Sledujeme to už tak pět, šest let.“

Odstraněním křoví z blízkosti zámku se podle kastelána sice povedlo příznivce drog odtamtud vytlačit, ale přesunuli se jen dál, do více odlehlých míst parku. „Nacházíme po nich různý odpad včetně injekčních stříkaček. Ty sami nesmíme sbírat, takže pokaždé voláme státní nebo městskou policii, která je musí zlikvidovat,“ popsal neustále se opakující proces vedoucí zahradník Martin Dvořák s tím, že v loňském roce už se trochu projevily zásahy do zeleně v parku a problémy s nemilými pozůstatky po feťácích ubyly. „Pomohlo i to, že policie vysílá do parku hlídky,“ poznamenal Dvořák.

Do boje s narůstajícím počtem uživatelů drog se zapojilo i město. Radní Horšovského Týna už zvažují účast města v provozování terénního programu Centra protidrogové prevence a terapie.

„Ještě to není uzavřeno, více budeme vědět po zítřejším jednání rady,“ sdělil včera radní Luděk Thomayer s tím, že centrum již poslalo městu návrh smlouvy o spolupráci. „V podstatě by zde zajišťovalo například jednou týdně služby terénního pracovníka, který by navázal kontakt s komunitou drogově závislých, a zároveň působil i v oblasti primární prevence a osvěty,“ dodal Thomayer. V rozpočtu pro letošní rok navrhovali radní koncem loňského roku pro tuto oblast příspěvek 25 tisíc korun.

Problémy s vyšší koncentrací uživatelů drog přestávají být v posledních letech doménou velkých měst. Řeší je i další obce. Například v Domažlicích je známým místem parčík pod Městskou knihovnou Boženy Němcové, kde se, více na očích, scházejí hlavně vyznavači měkkých drog.