Lidé, kteří chtěli vědět, zda jim hrozí osteoporóza, laicky také zvaná řídnutí kostí, si mohli nechat v Holýšově ve dnech 19. až 21. listopadu, nebo ve Staňkově 22. listopadu změřit hustotu kostní hmoty. Vyšetřovací laboratoř, která přijela do uvedených míst je pojízdná, jedná se o špičkově vybavený kamionový autobus. Pojízdná laboratoř vyšetřuje metodou denzitometrie, která odhalí řidnutí kostí.

„V mobilní laboratoři absolvují lidé vyšetření kostní hustoty na denzitometru,“ popsal měření biochemik Karel Gebauer s tím, že projekt monitoruje stav populace. Osteoporózou trpí osm procent populace. Mnozí lidé o ní neví do okamžiku, kdy třeba i při nepatrném nárazu utrpí zlomeninu.„K lékaři jdou lidé až s určitým problémem, řídnutí kostí se totiž v první fázi neprojevuje bolestmi,“ vysvětlil Gebauer a dodal, že řídnutí kostí je velkým problémem především u žen. „Člověk získává kostní hmotu do 30 let, pak už mu jen ubývá. Zpočátku u žen i mužů stejným tempem. Po přechodu ženám kosti řídnou rychleji, obvzlášť po menopauze,“ poznamenal Gebauer.

„Dnes se ukazuje, že úbytek kostní hmoty je podstatně větší. Z toho, co změříme, je více než u dvou třetin lidí úbytek nad 5 procent a u jedné třetiny nad 12 procent.“ Denzitometr je podle Gebauera schopen zachytit také artrofické změny na kloubech, poškození chrupavek nebo sesednuté či vyhřeznuté ploténky. „Umí změřit i vybočení páteře nebo tak zvaný BMI – body mass index, přičemž je jednou z nejpřesnějších metod,“ vysvělil biochemik.

Nejčastější zlomeniny při onemocnění osteoporózou jsou zlomeniny obratle, dolního předloktí nebo krčku stehenní kosti. Projekt Osteo probíhá ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí v Plzni. „Začátkem ledna se bude zpracovávat plán pro příští rok. Záleží na zájmu obcí a měst, a samozřejmě také lidí, zda opět přijedeme s pojízdnou laboratoří do jejich regionu,“ řekl Gebauer.