Svatební ´šílenství´, které v loňském roce probíhalo kvůli datům s několika sedmičkami asi letos nehrozí. O osmičky, které by snoubencům přípomínaly významný den, zatím není takový zájem.

„Na pátek 8. února máme zatím jednu svatbu a na 22. únor žádnou,“ sdělila matrikářka Městského úřadu v Horšovkém Týně Drahoslava Knížková s tím, že na pátek 8. srpna, kdy budou v datu dokonce tři osmičky, už jsou ale svatby zamluvené.

„Zatím jen dvě. A oba budoucí manželské páry si přejí svatební obřad na zámku,“ dodala Knížková s tím, že svatba se dá domluvit i téměř na poslední chvíli. „Pokud mají všechny doklady v pořádku, není problém ji zajistit i pouhý týden předem. Samozřejmě, když je volný termín.“ I na domažlické matrice už evidují zájemce, kteří se chtějí vzít v den ´ozdobený´ minimálně dvěma osmičkami.

„O ´osmičky´ je podobný zájem jako o loňské ´sedmičky´,“ uvedla Milena Vyhlídalová z matriky Městského úřadu v Domažlicích. „K dnešnímu dni jsou například na 2. srpen 2008 zatím objednány už čtyři svatby a na 8. srpen 2008 mají svatbu objednánu rovněž čtyři páry.“ Termín si zájemci o sňatek zamluvili dostatečně dlouho předem. „Snoubenci projevili zájem o tyto datumy již v prosinci loňského roku. Zatím ale tato data nejsou ještě zcela zaplněny,“ dodala Vyhlídalová s tím, že nejzazší termín pro objednávání svateb v žádaných termínech je zpravidla dva měsíce.

„Počet obřadů v takových zajímavých termínech ale nemáme pevně stanovený, takže se snažíme snoubencům vždy pružně vyhovět,“ poznamenala Vyhlídalová. Svatebních obřadů obecně ubývá. Spousta mladých sňatek odmítá a žije společně a pořizuje si rodinu i ´bez papíru´. Uzavření sňatku navíc není nijak levnou záležitostí, zvláště pokud chcete významný den oslavit i s příbuznými.

„Sice se nám v prosinci narodilo první miminko, ale nějak necítíme potřebu se brát,“ uvedla Jana M. z Holýšova s tím, že s partnerem jsou šťastní i bez svatby. „Možná se ale někdy v budoucnu vezmeme. Třeba až si budeme chtít pořídit společný dům, bude to pak určitě jednodušší.“