Chřipka je jedním z onemocnění, kterým se můžeme vyhnout. Právě nyní je ideální doba na očkování.

O ochranu proti chřipce má na Domažlicku kupodivu zájem jen málo lidí. „Letos ani vloni velký zájem o očkování proti chřipce nebyl kvůli tomu, že neproběhla žádná mediální kampaň. Před dvěma lety to bylo jinak,“ uvedla staňkovská praktická lékařka pro děti a dorost Marie Kubátová.

„Sama očkování doporučuji rodičům dětí, které jsou oslabené nebo chronicky nemocné a chřipka by u nich měla horší průběh,“ uvedla Kubátová. „Zatímco v západních zemích Evropské unie se nechává očkovat v průměru 22% populace, u nás je to pouhých 7%,“ uvedl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Pavel Horák. VZP se snaží své klienty k očkování přimět. „Připravili jsme pro naše stálé klienty příspěvek ve výši 300 korun, který vystačí jak na zaplacení očkovací látky, tak na její aplikaci,“ vysvětlil Horák s tím, že podmínkou pro získání příspěvku je, aby byl klient u VZP pojištěn nepřetržitě alespoň tři roky.

Proti chřipce se očkuje od září do prosince, kdy se obvykle chřipky objevují. Vakcína začíná chránit zhruba za dva týdny a ochrana trvá obvykle šest až dvanáct měsíců. Vakcínu, jejíž cena se pohybuje od 170 do 260 korun, si mohu lidé koupit v lékárně nebo přímo u svého lékaře. „Zcela zdarma ji nově budou mít senioři nad 65 let pojištění u Všeobecné zdravotní pojišťovny,“ dodal Horák. Očkování je lepší odložit, pokud již máte příznaky nějakého onemocnění dýchacích cest. Pokud by se totiž jednalo o první projev chřipky, její průběh by byl po očkování vážnější.