S myšlenkou vrátit masopustu jeho tradiční podobu si už pár let pohrávala členka Mrákovského chodského souboru Ludmila Kašová. Bylo jí totiž líto, že v posledních letech chodily po Mrákově jen masky typu Bill Clinton, Bin Ládin a podobné.

Když se o svém nápadu zmínila na vánočním posezení „souboráků“, setkala se s velkou odezvou. Členové souboru dali dohromady velké množství tradičních masek, které používali při svých vystoupeních.

A tak o uplynulé sobotě vyrazilo ve 13 hodin zhruba padesát masek od „Pergoly“. V čele průvodu šel ženich s nevěstou v tradičním chodském kroji, za nimi bylo možné vidět cikánky, slamník, medvěda s medvědářem, kata, husara, smrtku, kozy a další. Nechyběla ani hudba, o kterou se postarali čtyři muzikanti.

Obejít Mrákov a sousední Starý Klíčov bylo dost náročné. Masky se zastavily u každého domu, někde dostaly malé občerstvení, někde peníze a někde štamprli na zahřátí. Malou zastávku si maškary udělaly také v klíčovské hospodě. Na „Pergolu“ se vrátily v 18 hodin. Zde si vychutnaly zasloužené občerstvení, které pro ně připravili manželé Hranáčovi.

Pamětníci si při pohledu na tradiční masky vzpomněli na slavné mrákovské „Voračky“, při kterých se v letech 1973 a 1974 konala tradiční chodská svatba, v průvodech chodilo až třicet krojovaných párů a desítky masek, divákům byly rozdávány stužky jako svatebčanům a všichni mohli ochutnat tradiční chodské koláče.

Věřme, že letošní Masopust byl prvním krokem k návratu těchto slavných „Voraček“ do Mrákova.

Marie Pivoňková, (seb)