Tradičního zamykání Lomečku ve Starém Klíčově se v sobotu 24. listopadu zúčastnilo na 80 potápěčů, mezi kterými byly i ženy. Ve vodě, jež měla pouhých 6 °C, se údajně cítili skvěle po celých 70 minut. Voda byla zamčena tradičním dřevěným klíčem.

„ Zamykání Lomečku je každoroční kulturní akcí, při které děkujeme vodě za to, že k nám byla shovívavá a nikoho neutopila, jak při koupání, tak při potápění,“ uvedl správce a organizátor zdejších akcí Zdeněk Zrůst. Mezi osmdesátkou přítomných byla i legenda potápění, známý podvodní fotograf Václav Kříž.

„Potápím se už 48 let. Začínal jsem jako druhá vlna potápěčů. Dříve bylo potápění polovojenskou akcí, dnes se řadí mezi adrenalinové sporty. První průkopníci tohoto zajímavého sportu se potápěli bez pořádného vybavení pod vodu a neměli ani možnost si ho pořídit. Potápění se rozjelo až po revoluci,“ vzpomíná Václav Kříž.

Procestoval spoustu zajímavých míst světa. Potápěl se na Maledivách, Bahamách a teď se vrátil z Egypta. Své poznatky a fotografie uveřejňuje ve dvou potápěčských časopisech. Jsou jimi Buddy, což je potápěčský průvodce, a časopis Dobrá voda. Zajímá se i o vrakové potápění.

„ Minulý rok jsme se potápěli v Rudém moři. Dříve to nebylo možné. Ve zdejším moři jsou ukryty opravdové poklady. Nejzajímavějším objevem je vrak lodi Thistlegorm z druhé světové války,“ říká Kříž. Přes nesmírné zajímavosti, které ve světě viděl, se stále vrací právě do Lomečku.

„Mám to tu nejraději. Jsou tu k vidění věci, které nikde ve světě nenajdete. Například krásní jeseteři a ostatní zajímavé ryby, jaké nejsou jinde k vidění. Táhne mě sem i parta bezvadných lidi, ke kterým se vždycky rád vracím,“ dodává Kříž.

Zamykání Lomečku je však pouze jednou z mnoha zde pořádaných akcí. Letos tu probíhalo dokonce i sochařské sympozium a díla od francouzských umělců, jako jsou například Vincent Brodin nebo Irene Le Goaster, zdobí zdejší písečnou pláž. Další zajímavostí je nový keson, který byl dovezen z Hřiměždic. Je dostupný z břehu a umožňuje i nepotápěčům pozorovat pěti kruhovými okny zajímavý podvodní svět. Během celého roku se v Lomečku konají nejrůznější koncerty a hudební akce. Vystupovala zde například skupina Čechomor nebo legendární kapela The Plastic People Of The Universe.

Lomeček u Starého Klíčova je malebné zákoutí nedaleko Domažlic, které přímo zve k odpočinku, nebo ke strávení dovolené.