Náš region už zná dva týmy mladých cyklistů, kteří ho budou reprezentovat v krajském kole dopravní soutěže. Okresní měření sil se uskutečnilo poslední dubnový pátek na dopravním hřišti u domažlického Jezera a zúčastnilo se ho 21 družstev ze 13 škol okresu.

Kupodivu na soutěž nepřišel nikdo z domažlické školy v ulici Msgre B. Staška, chyběli i zástupci bělské a kdyňské školy. S hendikepem, který způsobilo onemocnění žáka, se ve II. kategorii potýkal mrákovský tým, který závodil ve třech a do celkového součtu se mu započítával výsledek nejslabšího člena družstva.

Před školáky byl test z pravidel silničního provozu, jízda zručnosti a na dopravním hřišti, museli také předvést praktické znalosti v poskytování první pomoci. „Účast je dnes velice dobrá, tady na Domažlicku se soutěže každoročně zúčastňuje převážná většina škol. Dá se říci, že máme dnes štěstí. Už asi tři ročníky nám soutěž propršela, ale nikdy jsme se nedostali do problémů kvůli trvalému dešti," uvedl Deníku před zahájením koordinátor BESIP pro Plzeňský kraj Václav Ircing.

Chtěli jsme, aby si tipl vítěze. „Velmi často tady vyhrává Základní škola Koloveč a Klenčí pod Čerchovem. Obě jsou důstojnými zástupci vašeho okresu v krajském kole. Loni Kolovečtí skončili ve II. kategorii třetí, což je výborný výsledek," odpověděl Ircing.

Jeho tip téměř vyšel, neboť žáci naposledy zmíněné školy se stali vítězi mezi mladšími cyklisty, ve druhé kategorii pak obsadili stříbrnou příčku. Tam měl jejich tým o pouhých osm trestných bodů více, než vítězové z Holýšova.

„Nejtěžší byly testy," shodovali se soutěžící.

Jejich jízdu podle pravidel zhodnotil zástupce dopravního inspektorátu, který uvedl, že by některým asi sebral kola. Jejich ´dovednosti´ při jízdě podle dopravních značek přičetl větší zálibě sezení u počítače, než na kole. Zároveň se podivil tomu, že žáci neovládají bicykly lépe, když je v okolí tolik cyklostezek.

Vyzpovídali jsme pedagogy, kteří do Domažlic přivezli vítěze. „Věnovali se přípravě na soutěž v době svého volna a byli velice ochotní. Očekával jsem, že budou dobří, ale první místo nás překvapilo," uvedl kolovečský Jan Vacík s tím, že škola tým odmění.

„Mladí jeli na zkušenou a starší tým, který byl loni druhý, letos zvítězil. Měli jsme málo času na přípravu, o to více mne úspěch dětí těší. Škola je samozřejmě odmění a já je vezmu ještě do cukrárny," sdělil nám učitel Michal Bozděch z holýšovské základky.

Výsledky Okresní dopravní soutěže mladých cyklistů v Domažlicích

I. kategorie:

1. Koloveč (190 trestných bodů), 2. Staňkov (197), 3. Mrákov (272), 4. Klenčí pod Čerchovem(279), 5. Chodov (282), 6. Kout na Šumavě (285), 7. Holýšov (298), 8. DO, Kom.17 (345), 9. Blížejov (397), 10. Poběžovice (407) a 11. Horšovský Týn (421)

Nejlepší jednotlivci: Anna Hofmanová, Staňkov (41 tr. b.) a Karel Šperl, Koloveč (26 tr. b.)

Nejlepší jednotlivci I. kat: Anna Hofmanová (Staňkov) a Karel Šperl (Koloveč).


II. kategorie:

1. Holýšov (189 tr. b.), 2. Koloveč (197), 3. GJŠB (222), 4.Klenčí (236), 5. Staňkov (271), 6. Poběžovice (299), 7. Horšovský Týn (316), 8. Blížejov (322), 9. DO, Kom. 17 (355) a 10. Mrákov (521)

Nejlepší jednotlivci: Tereza Leitlová, Staňkov (53 tr. b.) a Jiří Reithar, Holýšov (27 tr. b.)

Nejlepší jednotlivci II. kat.: Tereza Leitlová (Staňkov) a Jiří Reithar (Holýšov).