V dnešní době jsou koně stále oblíbenější a mnoho lidí si je pořizuje jako domácí mazlíčky. Každý, kdo si chce pořídit koně, by si měl promyslet, zda mu bude schopen poskytnout vhodné podmínky pro jeho život - dostatečný prostor pro jeho pohyb, péči a krmení. Kůň je stádové zvíře a nechce být sám, proto by měl být s více koňmi.

Pokud mu tyto podmínky nedáme, může být zvíře jak tělesně, tak duševně zanedbané. Pokud se o něj někdo nedokáže postarat, ať si ho raději nepořizuje. Jeden příběh koně zachráněného před porážkou se odehrává v malé vesnici Střeziměř nedaleko Klatov. Zde se nachází překrásná rodinná usedlost, kde žije rodina Hájkova, která chová ovce, kozy, daňky a hlavně koně. Rodina před třemi lety jela na návštěvu ke známému do vesnice Světlá u Petrovic, kde uviděla vyhublého dvoubarevného koně-hřebce jménem Pedro.

Kůň stál na malém pozemku o rozměrech 8 x 4 metry bez stáje i přístřešku. Vypadal hrozně. Měl propadlé lícní kosti, žebra by se dala spočítat, byl celý hubený. Jeho zadní noha byla oteklá a měl rozštěp všech čtyř kopyt. Jeho dřívější majitel prý nedokázal odhadnout výdrž koně. Každý den ho honil mnoho kilometrů až koně úplně strhnul .V tomto stavu ho Romana a Alexander Hájkovi odkoupili za 22 tisíc a vzali si ho k sobě na farmu. Hřebce začali léčit pomocí veterinářů i vhodnou péčí a za tři roky z něj udělali opět krásného koně.

Jeho ošetřovatelka Romana říká, že nyní je kůň fyzicky zdravý, ale nedůvěra k lidem mu už zůstane napořád. Tento koník byl zachráněn před porážkou a žije si spokojeně. Bohužel některé koně toto štěstí nepotká. V našem regionu máme útulek pro koně v Miřkově, kde nacházejí nový domov.