Dlouhých 34 měsíců trvalo natáčení debutového alba domažlické rockové skupiny JAKOBIČ. Její historie je už téměř deset let dlouhá, jak sami muzikanti ale říkají, ta novodobá, tedy ta téměř v aktuální sestavě, začala před zhruba pěti lety. Tak jako tak čekala kapela se svou prvotinou dost dlouho. Na ní už ale zbývá jen finální úprava a 3. listopadu bude CD s názvem „Třicátýho v únoru“ slavnostně pokřtěno v sále domažlického MKS. A role hudebních hostů i kmotrů se ujmou muzikanti ze spřátelených kapel Palice, A bude hůř a Ill Fish.

Ještě před tím jsme se ale spolu s kapelou sešli na jedné ze zkoušek v nahrávacím studiu Franz Kafkaz kapelníka Michala Janečka. A samozřejmě jsme po chvíli skončili nahoře v restauraci Kavkaz. Právě tam prý často muzikanti chodili utříbit myšlenky či prodiskutovat problémy. A hlavně pro inspiraci …

„Dokončili jsme debutové CD. Už řešíme jen finální fázi. Obal už je také skoro hotový,“ ujal se slova kytarista Tonda Mareček a Michal Janeček s úsměvem dodal. „Skoro po třech letech jsme konečně už dotočili cédéčko, které jsme už mnohokrát avizovali. Jsme moc rádi, trochu jsme si oddechli, i když zbývá ještě dost práce, ale to už jsou maličkosti. A těšíme se na křest.“

Proč natáčení trvalo tak dlouho?

TM: Práce se protáhly, protože když jsme už měli poskládané písničky na album, zjistili jsme, že máme hodně nového materiálu, který je lepší a kterého by nám bylo líto. Ale zase ho nebylo tolik, abychom mohli rovnou začít myslet na druhé CD. Naše první album je nakonec pestřejší a navíc tak trochu průřezem naší tvorby z posledních let.

Kolik je na albu skladeb?

MJ: Dvanáct. Vybírali jsme ze šestnácti kusů, které jsme natočili. A pak jsme vybírali ty, které by podle nás na cédéečku neměly chybět. Písničky, které se na album nevešly, ale budou na netu normálně ke stažení. Tedy minimálně dvě.

TM: My jsme je nevyhodili, ale prostě se na album, které působí jako celek, nehodily.

Kolik vůbec máte písniček?

MJ: Aktuálně máme v repertoáru devatenáct písní, ale v sestavě, v níž s Tondou hrajeme už asi pět let, to bylo tak tři desítky kusů. Ale některé jsme zrušili, protože kapela a její styl se pořád vyvíjí. Takže ty nejstarší kusy se už do dnešního stylu nehodí. Z úplně původního Jakobiče, který jsem založil skoro před deseti lety, tam už není vůbec nic. Prostě to album je čistě z té novodobé éry.

Album má trochu nezvyklý název. Třicátýho v únoru. Proč?

TM: To je podle jedné z písniček. Je to slovní hříčka. Čekání na něco, co nikdy nepřijde. Takové ztracení se v čase. J

G: Bohužel jsme to vzali moc vážně a pořád s vydáním čekali na 30. února. Proto to trvalo dva roky… Bylo těžké vybrat píseň, která bude titulní?

MJ: Byly tam různé názory.

TM: Přišlo nám to jako dobrý nápad. Obal bude dělaný jako kalendář, což se nám jako motiv líbilo .

JG: Nechtěli jsme vymýšlet nějaké hlubokomyslné názvy a zároveň jsme nechtěli nechat album beze jména. I když nevylučujeme, že to další bude bezejmenné. Asi bych mohl rovnou zmínit, že po novém roce začneme pracovat na druhém albu, aby bylo co nejdříve hotové. (smích) Tentokrát by to mohlo být dvojalbum… Album je tedy hotové.

Co plánujete na křest?

MJ: Křest bude 3. listopadu v MKS Domažlice, které nám vyšlo vstříc a večer spolupořádá. Večer zahájí přesně v osm hodin plzeňská Palice, známá kapela, která své cédéčko vydala vloni. A fakt chceme začít přesně v osm. Každá kapela bude hrát hodinu, tak aby všechno klaplo. Pak zahraje výborná pražská punková kapela A bude hůř, která se v poslední době připomněla svou rolí i muzikou ve filmu natočeném právě podle známé knihy Jana Pelce, která dala kapele jméno. A třetím hostem budou mladí Plzeňané Ill Fish. Ti také vloni vydali CD.

TM: Všichni jsou naši kamarádi a těšíme se, že si večer spolu pěkně užijem.

KŠ: Na křtu bude samozřejmě naše CD pro zájemce k dispozici, a to navíc za zvýhodněnou cenu. Ukázky písníček by časem měly být na webu. Vraťme se k albu.

Vydáváte je sami?

MJ: Ne. Vydavatele jsme si našli v plzeňském Aviku, takže některé písničky se zřejmě objeví i v rádiích. Chtěli bychom se dostat i na Óčko.

TM: Už máme skoro hotový i klip. Je natočený, čekal jen na finální mix muziky.

MJ: Točil ho náš kamarád Tomáš Štěrba, stříhali jsme si ho sami s Jonášem Hartlem šikovným mladým klukem. Bude umístěný i na našich nových webových stránkách. Od minulého týdne jsou na adrese www.jakobic.cz. Muziku jste natáčeli ve vašem studiu Franz Kafkaz.

Je to výhoda?

MJ: Asi ano. I když větší výhodou je, že hned nad studiem je restaurace s hernou, barem a kulečníky. Právě sem jsme chodili, když jsme potřebovali něco probrat a také pro inspiraci. Ať už, co se týká aranží či textů. S přispěním alkoholu to často šlo lépe.

TM: Prostě některé písničky jsme vlastně dokončovali tady.

KŠ: Já bych řekl, že restaurace Kavkaz je jedním z důvodů, proč jsme nové album dělali těch 34 měsíců. Prostě tu mají moc dobré pivo.

Autorsky písnicky vznikají jak?

MJ: Děláme je všichni dohromady. Základ sice přinese většinou Tonda nebo já, ale pak je dotváříme společně. Takže na CD je napsáno: hudba Jakobič, Texty Tonda Mareček. I když jeden text jsem dělal já. Občas přispěji nějakou myšlenkou.

Co říci závěrem?

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem kamarádům, bez jejichž podpory by album nevzniklo. Jejich jména najdete na bukletu, kde samozřejmě nechybí děkovačka.