Nejen o kouření ´marjánky´, přechodu do Čech bez pasu, ale i o ´da〜ňo〜vých prázdninách´ či svéráznému pohledu na svět se mohli mnohé dozvědět ti, kteří byli přítomni zahajovacímu soudnímu líčení s trojicí Holanďanů.
Ti byli zajištěni loni v říjnu poté, co ´navštívili´ své krajany v Branišově. Ve vazební věznici měli dost času na to, aby si rozmysleli, co budou říkat před soudem. A podle toho jejich výpovědi vypadaly. Společné měly to, že na řadu otázek soudkyně Evy Dřímalové obžalovaní nezávisle na sobě odpovídali: „Nevím, nepamatuji se.“
Pro nezúčastněné pozorovatele bylo možná tristní zjištění, když na otázku, zda se na pasečnické samotě U Honesů, kde obvinění manželé bydlí, užívají drogy, dočkal soud odpovědi. „Občas je užíváme, ale ne denně,“ uvedla 48letá Sai〜mun Nizu Goelab, žena mluvící osmi jazyky, která jako svoji profesi uvedla učitelka jógy a meditace. Do Branišova, kde mělo dojít k napadení jejich krajanů, odjížděla jakoby nic s nožem. „Měla jsem malý nůž, se kterým škrábu brambory. Držela jsem ho v ruce, ale nepoužila,“ vypověděla před soudem, který ji obvinil z vydírání a výhrůžky násilím se zbraní. Bodyguarda měl ten den jí a jejímu manželovi dělat 27letý Martijn Huiskamp. „Do Čech mne pozvala Ralph〜ova žena Saimun, abych pomohl se seminářem. Předtím jsem ztratil bundu a pas, tak mne vysadila z auta ve Furthu, já musel přes hranici pěšky do Babylonu. Tam jsem zabloudil a přespal v hotelu. Druhý den jsem šel za Ralphem,“ uvedl Huiskamp a mj. vypověděl i to, že jeho hostitel večer před incidentem v Branišově kouřil marihuanu. Podle něj je 45letý Ralph Bakker tím, koho se Saimun poslouchali.
Bakker, který se zodpovídá z vydírání, poškozování cizí věci i útoku na veřejného činitele, byl u soudu klidný. Ale i on měl ´mezery v paměti´ a vypovídal rozporuplně. Nejprve obvinil policisty, kteří ho kontrolovali v Hluboké, že lžou, vzápětí tvrdil: „Svědectví policistů ve spise je objektivní.“
Už při svém vyjádření k obžalobě z výtržnictví u silnice do Pasečnice, kdy na projíždějící auta házel různé předměty, se Bakker nechal slyšet: „Tak, jak je to popsáno, není správné. Je tam rozdíl v důsledku špatného překladu.“
V Branišově šli všichni tři za jednatelkou Bakkerovy firmy, aby podepsala smlouvu, že končí ve funkci a převádí podíl na jeho manželku. Mimochodem firmu, která údajně pořádá školení, má v Česku už tři roky, ale nikdy ještě nepodával daňové přiznání.
Ke zranění jednatelky a jejího partnera v Branišově uvedl, že si je dotyční způsobili sami. „Bůh se na něj zlobil,“ řekl na adresu muže na policii. U soudu toto tvrzení popřel s tím, že se do spisu dostalo špatným překladem.
Včera byli k soudu povoláni poškození a líčení bude pokračovat v úterý. Již ve čtvrtek bylo zřejmé, že soud to nebude mít lehké. Všichni tři obžalovaní vypovídali o průběhu událostí každý jinak a popírali i věci, které vypověděli na policii bezprostředně poté, co je v Domažlicích u Car Pointu zajistila, a před umístěním do vazební věznice.