Trestem vyhoštění na tři až deset let odcházela včera po patnácté hodině od Okresního soudu v Domažlicích trojice Nizozemců. Manželé Saimun Niza Goelab a Ralph Bakker byli s přítelem Martijnem Huiskapem obviněni jako spolupachatelé z vydírání, Goelab z výhrůžek násilím a Bakker navíc z poškozování cizí věci, výtržnictví a útoku na veřejného činitele (policisty, kteří jejich auto kontrolovali v Hluboké).
Soud, který zasedl poprvé minulý čtvrtek, skončil včera krátce před půl dvanáctou dokazování a státní zástupkyně uvedla: „Vyhodnotili jsme důkazy, které byly, a vina ve všech bodech obžaloby byla prokázána.“
Navrhla také obviněným tresty. Pro 27letého Huiskampa trest vyhoštění z České republiky kolem třetiny sazby. U obviněné 48leté Goelab zmínila vyšší účast na vydírání a s ohledem na spáchání více trestných činů navrhla vyhoštění při horní sazbě.
Iniciátoru vydírání a pachateli více trestných činů a protiprávního jednání vůči více poškozeným, 45letému Bakkerovi, nepodmíněný trest odnětí svobody na dva roky a trest vyhoštění v polovině sazby. Dále má nahradit ženě, které jím valené dřevěné kolo poškodilo auto, škodu sedm tisíc korun.
Obhájci obviněných se pak ve svých závěrečných proslovech snažili rozporovat některé výpovědi svědků a získat tím pro své klienty nižší tresty.
Soud je vyslechl a vynesl rozsudek. Obviněná Goelab byla vyhoštěna z Česka na sedm let, Huiskamp na tři roky a Bakker na deset let.
Soudkyně Eva Dřímalová osvětlila, proč padly pouze tresty vyhoštění.
„Na našem území nebyli obvinění soudně trestáni. Soud vycházel z toho, že všichni tři byli ohroženi trestem dva až osm let, ale přihlédl také k tomu, že od 10. října 2007 jsou všichni ve vazbě, téměř šest měsíců, takže tento pobyt je pro ně ponaučením. Proto bude postačovat vyhoštění. Soud nepřihlédl ke skutečnosti, že manželé zde vlastní nemovitost. Je zřejmé, že firma je fiktivní, což vyplynulo z výpovědí všech obžalovaných. Pokud bychom uložili podmíněné tresty a tito cizinci by chtěli vycestovat, byla by kontrola trestu problematická,“ uvedla soudkyně.
Všichni účastníci řízení se na místě vzdali práva na odvolání i případné stížnosti na rozhodnutí soudu. Rozsudek je tedy pravomocný. Holanďané mají po svém propuštění z vazební věznice 48 hodin na to, aby opustili naši republiku. Jinak se vystavují postihu za maření výkonu úředního rozhodnutí.