Jen díky ochotným sponzorům si dobrovolní hasiči v nejvýše položené obci Horního Chodska – Dílích – mohou dovolit pestrou činnost, které se účastní i ostatní obyvatelé. Aktivitu jim mohou závidět daleko větší obce. Nejen zásahy po orkánu Kyrill, letní tábor, ale i pomoc sousedům, dále také výlety a sportovní akce mají na kontě dobrovolní hasiči z Dílů. Do sboru je zde zapojeno 105 občanů a vesnice díky tomu žije.

„Jsem velice hrdý, že mám pod sebou takový sbor. Těší mě, že když kdokoli něco potřebuje, jsou to právě hasiči, kteří podají pomocnou ruku. Vím, koho zavolat, i to, že služba bude splněna na výbornou,“ uvedl mimo jiné na sobotní valné hromadě dílských hasičů starosta obce Vlastimil Anderle s tím, že ´kde se něco děje, mládí se tam zdržuje´ a nedochází tím pádem k odlivu mladých do měst.

Přitom obec, která se má po finanční stránce co ohánět po výstavbě kanalizace a plynofikaci, nemůže sboru na činnost dát veškeré prostředky, které by pro bohatou činnost potřeboval. „Řadu akcí si můžeme dovolit díky našim sponzorům, Zdeňku Žídkovi a Josefu Liškovi. Proto jsme se rozhodli udělit jim při dnešní valné hromadě čestné členství ve sboru,“ vysvětlil Deníku jednatel Miloslav Mazanec. O budoucnost se dílský sbor nemusí bát, neboť jako jediný v okrese má hned několik soutěžních družstev ve všech kategoriích – včetně mládeže.

A co čeká dílské hasiče letos? „Budeme dělat veškeré tradiční akce, navíc chceme zvelebit zbrojnici. Uvítali jsme nabídku Lubomíra Martince, který – pokud se rozhodneme pro plynofikaci klubovny – nám vše provede jako sponzor za symbolickou korunu,“ pochvaluje si jednatel sboru.