Před lety se při jízdách do zahraničí stalo Domažlicko častým cílem i pro dva muzikanty z Bavorska. V našem regionu se pravidelně účastní harmonikářských srazů a přehlídek. Tou poslední byla Hubertova harmonika v Hostouni, nyní se oba chystají do Holýšova.

„Několikrát už jsem byl ve Spánově na srazu harmonikářů, do Hostouně jezdím každý rok a kamarád Adolf také,“ řekl Deníku 60letý Otto Dafner, který bydlí ve Schwandorfu. Proč vůbec harmonikářské akce v Česku navštěvuje? „Jezdím k vám za pěknou muzikou. Tak trochu i proto, že bavorskou hudbu už znám a teď se učím vaše písničky. Pár už jich hraji, ale zpívat česky, bohužel, neumím,“ směje se muž, který pracuje ve výrobě automobilů. Na harmoniku hraje asi 33 let. Lásku k hudbě a harmonice prý zdědil po dědečkovi, jehož však nepoznal.

Jeho dvě děti sice hrály na stejný nástroj v hudební škole, ale nyní už se harmonice nevěnují. Jeho 68letý kolega Adolf Schuster byl povoláním řezník a nyní už je v důchodu. „Jezdím k vám už přes 30 let. Znám Prahu, České Budějovice a další místa.

Na Domažlicko, konkrétně na přehlídky Hubertova harmonika, jsem se dostal přes pana Jakeše z Hostouně,“ říká muž, který váží více než stokilometrovou cestu z Vilshofenu, aby si mohl na Domažlicku zahrát. Co láká tohoto seniora na naše harmonikářské akce? „Je to hlavně vaše pěkná muzika, pak také dobré pivo a hezké ženy. Ale vážně: líbí se mi česká mentalita, mám tu hodně přátel a známých,“ říká Schuster.