Řeč je o teprve sedmiletém harmonikáři, který přijel na sobotní přehlídku harmonikářů do holýšovského kulturního domu. Václav Prokopec se svým otcem vážili cestu až z Bdeněvsi u Plzně. „Myslím, že příště už to půjde lepší,“ svěřil se mladý hráč bezprostředně po svém výkonu na pódiu.

Při hraní se mu sice do not vloudila sem tam chybička, ale publikum ho ocenilo zaslouženým potleskem. „Je to nejmladší hráč na naší přehlídce. Bylo znát, že měl velkou trému,“ dodal s úsměvem organizátor celé akce Jiří Jakeš z Hostouně. Podotknul, že harmonikářů mělo přijet do Holýšova více, ale protože je mezi hráči mnoho mylivců, více prý je zlákaly poslední hony. „Přijelo patnáct harmonikářů, i to je pěkný počet. Přímo z Holýšova se tu představil Vladimír Truka, nechyběli ani známí harmonikáři bratři Šlehoferové.

Ti s sebou vzali dalšího mladíka, dvanáctiletého Bohuslava Šlehofera, který vystoupí společně s otcem. Je tu také mezinárodní účast pánů Otto Dofnera a Adolfa Schustera z Německa a jeden Čechorakušan z Vídně, Roman Straka,“ vypočítává Jakeš.

Na pódiu se vystřídali hráči na harmoniku jak z blízkého okolí, tak i z druhého konce republiky. „Kromě účastníků ze Staňkova, Bělé nad Radbuzou nebo Stráže u Tachova dorazili také hráči z Krajkové u Sokolova nebo od Rakovníka,“ pokračuje Jakeš. V Holýšově se první přehlídka harmonikářů konala letos v květnu, podle ohlasu publika by se tu ´harmoniky´ mohly stát tradicí.