Blížící se listopadový svátek věnovaný památce zesnulých neznamená bohužel jen vzpomínání na ty, kteří již mezi námi nejsou. Tyto dny jakoby přímo vybízely zloděje k ataku na hřbitovy.

„Ne všichni lidé si tyto svátky spojují s návštěvou hrobů zesnulých. Bohužel. Najde se mnoho nenechavců, které lákají především cennosti zanechané v automobilech zaparkovaných v okolí hřbitovů,“ potvrzuje policejní mluvčí Vladislava Čejková s tím, že Policie ČR každoročně šetří řadu případů zmíněných vloupání.

„Proto jsme se i letos rozhodli apelovat na občany, ať už jde o obyvatele či návštěvníky našeho regionu, aby zbytečně nenechávali ve svých vozech žádné cenné, osobní a jinak hodnotné věci, které by mohly svádět k páchání trestné činnosti,“ říká mluvčí Čejková a dodává, že podobné krádeže jako v uplynulých letech u hřbitovů, zaznamenali policisté v poslední době také u mateřských škol.

„K těmto případům vloupání do aut došlo v Domažlicích a ve Staňkově,“ upřesnila Čejková. Minulou neděli už bylo policistům nahlášeno vloupání u staňkovského hřbitova. „Zloděj vybral osobní vozidlo, v němž majitelka ponechala na zadním sedadle kabelku. Přišla o hotovost v ní uloženou, doklady a klíče, škoda byla vyčíslena na 16 tisíc korun,“ sdělila mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Domažlicích.

Připravují se ve městech, kde vedle policistů dohlížejí na pořádek i strážníci, na období dušiček? „Strážníci mají za úkol usměrňovat zvýšený provoz u hřbitova. Samozřejmě zintenzivníme hlídky jak v okolí hřbitova, tak i přímo na něm,“ uvedl domažlický místostarosta Dalibor Kubů. Podobně budou nasazeni i horšovskotýnští strážníci. „Dostanou za úkol více kontrolovat parkoviště v okolí hřbitova. Zaměří se na parkování a prevenci případných krádeží v autech,“ uvedl tajemník MěÚ H. Týn Emil Hofman.